ویزای دانشجویی

تشویق کانادایی‌ها به یادگیری زبان فرانسه و جذب دانشجویان کشور فرانسه

زبان فرانسه

کانادا و فرانسه در امضاء سند همکاری دو کشور جهت ایجاد فرصت های حرفه ای بیشتر میان 34 دانشگاه کانادا و فرانسه برای دانشجویانی که زبان فرانسوی را در فرانسه به عنوان زبان دوم می خوانند.

این توافق مسیر همکاری میان 34 دانشگاه کانادایی و فرانسوی را هموار کرده و موجب تبادل بیشتر دانشجو میان این دو کشور می‌شود. این توافق که چندی پیش در سفارت فرانسه در اُتاوا توسط انجمن دانشگاه‌ها و کالج های فرانسوی زبان معروف به ACUFC بین دو کشوربه امضا رسید، که در حاشیه آن کانادا از نیاز به اساتید مسلط به زبان فرانسوی خبر داد.

این توافق دانشجویان کانادایی را به تحصیل در رشته زبان فرانسوی و کار در فرانسه تشویق خواهد کرد. ضمن اینکه فارغ‌التحصیلان رشته زبان فرانسوی در فرانسه نیز می‌توانند از این پس برای تدریس زبان فرانسه به کانادا سفر کنند.

مسوولان دانشگاه‌های کانادا می‌گویند هدف از این‌گونه توافقات نگاه و برنامه‌ای فرامرزی به پذیرش دانشجویان خارجی به کانادا است و این توافق در مرحله اولیه به تبادل دانشجو میان کانادا و فرانسه منجر می‌شود.

آلیستر سورت رییس انجمن دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسوی در کانادا و رییس دانشگاه سنت‌اتین فرانسه گفت: ما از به امضا رسیدن این توافق تاریخی که موجب رفع کمبود معلمان و اساتید فرانسوی‌زبان و برطرف شدن نواقص آموزشی در کشوری با اقلیت فرانسوی زبان می‌شود، بسیار خوشحالیم.

وی افزود: دانشگاه‌های فرانسوی در کانادا نقش محوری در جامعه فرانسوی‌زبان این کشور دارند و تاثیر قابل توجهی روی توسعه و بهبود اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه کانادا داشته‌اند. این توافق نه تنها باعث پیشرفت موسسات آموزشی دو کشور می‌شود بلکه آثار مثبتی روی جوامع هر دو کشور نیز خواهد داشت.

در کشور کانادا زبان فرانسه زبان مادری حدود ۶٫۶ میلیون کانادایی است. بیشتر فرانسوی‌زبانان در استان کبک زندگی می‌کنند، اما در حدود ۱ میلیون نفر از آنها در استان‌های دیگر کانادا به سر می‌برند. حدود ۷۶ درصد از فرانسوی‌زبانان بیرون استان کبک، در استان‌های انتاریو و نیوبرانزویک زندگی می‌کنند. زبان فرانسوی به همراه زبان انگلیسی، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می‌شوند.

پیشتر دانشگاه های کانادا را معرفی کرده ایم. برای مشاهده بخش معرفی دانشگاه های کانادا اینجا را کلیک کنید.

 

نوشته های مرتبط