ویزای دانشجویی

گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا

گرفتن پذیرش از دانشگاه های کانادا

دانشگاههای با رنکینگ جهانی بالا کانادا و شرایط خوب تحصیلی این دانشگاهها و البته امکان گرفتن اقامت کانادا بعد اتمام تحصیل، مواردی است که همه ساله تعداد زیادی متقاضی تحصیلی را راهی کانادا میکند.

قبل از اقدام برای این کار، توصیه میکنیم حتما با افرادی که این راه را رفته اند و تجربه کسب کرده اند مشورت کنید؛ بخصوص اگر بتوانید با افرادی هم رشته خود که این مسیر را طی کردهاند، در این زمینه مشورت کنید. یکی از سایتهایی که میتواند کمک زیادی به شما در این راستا بکند، Linkedin است. حتما در این سایت پروفایل خود را تشکیل داده و با افرادی که در رشته مورد نظر شما در حال تحصیل یا کار در کانادا هستند، ( بخصوص آنهایی که قصد گرفتن اقامت کانادا را بعد اتمام تحصیل دارند.) ارتباط برقرار کرده و از مشورت با آنها کمک بگیرید. از بازار کار رشته ای که انتخاب کرده اید بپرسید، مطمئن باشید مفید خواهد بود. همچنین برآوردی از هزینه داشته باشید. هزینه زندگی در شهر مورد نظرتان، هزینه تحصیل در رشته مورد علاقه، هزینه ثبت نام و ….

نکته ای دیگر برای دوستانی که هنوز دانشجو هستند و قصد دارند برای مقطع بعدی پذیرش بگیرند، این است که اولا” تمام سعی خود را جهت گرفتن نمرات و معدل بالاتر بخصوص در دروس تخصصی بکنید. داشتن معدل بالا در گرفتن پذیرش از دانشگاههای خوب خارج از ایران بسیار موثر است و گاهی شرط لازم است. ثانیا” از آنجاییکه شما برای پذیرش از دانشگاه ههای کانادا، نیاز به مدرک زبان IELTS دارید، حتما شروع به خواندن زبان و گرفتن نمره مورد نظر در آیلتس کنید.

حال اگر تصمیم خود را گرفته اید و مایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای کانادا هستید، باید بدانید که اخذ پذیرش در دانشگاه های کانادا به شرایط دانشگاه و وضعیت آن بستگی دارد ولی مواردی هستند که به طور کلی در اکثر دانشگاهها نه تنها کانادا بلکه سایر کشورها یکیست.

در این مطلب سعی بر این شده است تا مواردی که برای اخذ پذیرش لازم است را بیان کنیم:

یادآور میشویم در این مطلب بیشتر افرادی که مقیم یا سیتیزن کانادا نیستند و میخواهند از خارج از کانادا برای گرفتن پذیرش از دانشگاههای کانادا اقدام کنند، مد نظرقرار داده شده است.

مدارک مورد نیاز برای اقدام به (Statement of Purpose)گرفتن پذیرش از دانشگاه ها به صورت کلی ( ممکن است برای بعضی رشته ها به طور تخصصی مواردی اضافه یا کم شود که بهترین راه چک کردن سایت دانشگاه مدنظرتان است.):
الف- مقطع لیسانس:

 1. مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم. (معدل حداقل ۱۷)
 2. مدارک زبان TOEFL, iBT: 90; CBT: 230; PBT: 570و یا IELTS:6.5

نکته: متقاضیان دارای معدل بالای هجده و نمرات بالا در دروس اصلی دبیرستان در صورتی که نمره زبان پایین تر از نمره مورد نظر داشته باشند، می توانند همچنان پذیرش غیر مشروط گرفته ولی یک ترم زبان بخوانند.

 1. ترجمه رسمی ریزنمرات تحصیلی (Official Transcript): ریز نمرات مقطع قبلی برای پذیرش مقطع بالاتر. همینطور اگر دانشجوی سال آخر باشد ریزنمرات رسمی تا آخرین نمره ترم جاری.

 مراحل گرفتن پذیرش دانشجویی به طور کلی:

 1. انتخاب دانشگاه مورد نظر:

بر اساس رشته و گرایش مورد نظرتون، اعتبار دانشگاه، اینکه کدام دانشگاه گرایش مورد نظر شما را دارد و یا کدام دانشگاه در این زمینه قویتر عمل میکند، اینکه شهری که در ان دانشگاه قرار گرفته کدام است، هزینه های تحصیل دانشگاه و هزینه های زندگی در آن شهر چگونه است، چقدر امکان گرفتن کمک هزینه تحصیلی از ان دانشگاه میرود؟، پذیرش راحتتر و سریعتر، امکان پیدا کردن شغل و گرفتن جاب افر در ان شهر در صورت تمایل به ماندن در کانادا ( البته نه اینکه پیدا کردن شغل در سایر شهرهای دیگر کانادا امکان نداشته باشد و یا سخت باشد ولی بهر حال راحتی حالتی که در همان شهر تحصیلی خود موفق به گرفتن شغل بشوید را قطعا نخواهد داشت.)، همگی اینها موارد مهمی هستند که در انتخاب دانشگاه مورد نظر باید مد نظر قرار داد.

نکته: دقت کنید انتخاب دانشگاههای خیلی مطرح دنیا گاهی درس خواندن را برای شما سختتر خواهد کرد. بخصوص که در کشوری جدید و سیستم آموزش متفاوتی ( اکثر کار به عهده خودتان است) وارد میشود و هزینه های زندگی سختی ها را بیشتر میکنند. پس خیلی حساس نباشید که مثلا گرفتن پذیرش از دانشگهای رتبه دهم دنیا خیلی بهتر از رتبه 100 دنیاست. بخصوص که رتبه دانشگاهها گاها کلیست و بیشتر دقت در قوی کار کردن دانشگاه و داشتن فاند های بیشتر دانشگاه در گرایش مورد نطر خود داشته باشید.

 1. پیدا کردن اساتیدی که در زمینه رشته و گرایش های مورد نظر شما برای تحصیل کار کرده باشد به کمک سایت دانشگاه، وتماس با اساتید از طریق ایمیل. ( البته این موارد برای پذیرش در مقاطع تحصیلات تکمیلی است.). انتخاب استاد یکی از مهم ترین بخش های گرفتن پذیرش میباشد. باید بدانید که در دانشگاههای کانادا هم بمانند خیلی از دانشگاههای دنیا راضی بودن شما از تحصیل در دانشگاه تا حد زیادی به استاد یا سوپروایزر شما بستگی دارد. اینکه چقدر در زمینه ای که کار میکنید اطلاعات داشته باشد تا در حین انجام تز شما را بتواند بدرستی راهنمایی کند. چقدر از لحاظ مالی شما را در انجام تزتان ساپورت کند و خیلی مسایل ریز دیگر از اخلاق و خصوصیات شخصی وی گرفته تا مسایل دیگر بسیار در تحصیل شما موثر خواهدبود. پس سعی کنید تا آنجایی که میتوانید کاملا در این زمینه پرس و جو کنید.

نکته: از فرستادن ایمیل های با متن تکراری و به صورت همزمان به تعداد افراد زیاد به شدت خودداری کنید.

دانشجویانی در مقاطع تحصیلات تکمیلی مایل به ادامه تحصیل هستند و رزومه بسیار قوی بخصوص در بخش آکادمی و مقالات ISIیا ترجه کتاب و … دارند، توجه داشته باشید که از طریق ایمیل و البته بعد جلب نظر استاد میتوانید تقاضای Grant ( نوعی از کمک هزینه مالی که توسط استاد به دانشجو داده میشود.)، بکنید. البته این مورد کاملا به روزومه شما و اینکه در آن زمان استاد شما پروژه ایی در دست داشته باشد که بودجه ای برایش در نظر گرفته شده و هنوز کسی آنرا به عهده نگرفته است، دارد. البته این پروژه معمولا تز شما خواهد بود.

 1. ترجمه مدارک تحصیلی و سایر مدارکی که مورد نیاز است.
 2. پرکردن تقاضانامه دانشگاه (Application form): این فرم به صورت آنلاین در سایت دانشگاه مورد نظرتان باید پر شود.
 3. پرداخت هزینه اپلای  (Application fee): مقدار این هزینه بسته به دانشگاههای مختلف در کانادا بین 200 تا 250 دلار است.
 4. ارسال مدارک به دانشگاه: تمامی مدارکی که تهیه کردید را باید از طریق پست به دانشگاه مورد نظر خود بفرستید. آدرس مورد نظر در سایت دانشگاه مشخص شده است.
 5. در صورت گرفتن پذیرش و Offer letterاقدام برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا.

این بخش میتوان گفت تقریبا نیمی از کار گرفتن پذیرش است و امکان رد شدن و نگرفتن ویزا زیاد است.

– بعضی مواردی که به گرفتن ویزا کمک میکنند:

 1. پذیرش شما از دانشگاههای معتبر کانادا باشد.
 2. فاصله زیادی بین تحصیل مقطع قبلی و گرفتن پذیرش نباشد و یا دلایل محکمی برای ادامه تحصیل در رشته مورد داشته باشید.
 3. ترجیحا در رشته ای که قبلا در ایران یا در دانشگاه های کشور های دیگه درس خوانده اید دوباره در همان مقطع و در همان رشته پذیرش نگیرید. یا حداقل گرایش متفاوتی باشد و برای کارتان دلیلی داشته باشید که مثلا چرا دوباره با وجود داشتم مستر در این رشته باز خواهان گرفتن مستری دیگر در همین رشته هستید.
 4. آوردن دلایل محکمی برای اینکه بعد ادامه تحصیل به کشور خود باز میگردید.

زمان مناسب برای اپلای کردن:

معمولا دانشگاه ها در یکسال، دو نوبت پذیرش دارند؛ پاییز/fall و بهار/ spring که بسته به دانشگاه deadline های مختلفی دارند. در این مورد هم بهترین راه چک کردن سایت خود دانشگاه مربوطه است.

آزاد کردن مدرک تحصیلی تان از دانشگاههای ایران:

برای ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری نیاز به ارائه دانشنامه رسمی فارغ التحصیلی بوده که با توجه به شرایط دانشگاهی، زمان دریافت آن پس از فارغ التحصیلی متفاوت است. اگر در زمان اپلای هنوز دانشجو هستید می توان با ریزنمرات تحصیلی رسمی که قابل ترجمه می باشد، اقدام به اپلای کرد و هنگام ثبت نام مدرک دانشنامه ارائه داد. مراحل دریافت ریزنمرات و دانشنامه بسته به نوع دانشگاه ( آزاد یا دولتی) و مدرک متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر این بخش را مطالعه فرمایید.

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط