دانستنیهای کانادا

کمک هزینه های دولتی در کانادا

کمک هزینه دولتی کانادا

همونطور که اطلاع دارید دولت کانادا برای نیوکامرها برخی خدمات ویژه رو در نظر گرفته که در این خدمات سعی شده امکانات اولیه مقدماتی جهت زندگی ابتدایی مهاجران فراهم بشه.

این کمک هزینه‌های دولتی یا به شکل کاملا مستقیم و نقدی پرداخت می‌شه و یا به صورت خدمات و یا حتا کالا هم میتونه باشه.

 

 1. Child Tax Benefit

کودکان همیشه در کانون توجهات دولت کانادا بودن و قوانین و مقررات همیشه از اونها دفاع کرده. دولت کانادا معتقده نباید کودکی به خاطر مشکلات مالی‌ پدر و مادر دچار مشکل بشه و به همین دلیل هم واسه کمک به کودکان بودجه جداگانه‌ای در نظر گرفته.

این کمک هزینه دولتی شامل دو بخشه. (Universal child care benefit UCCB) و (Canada child tax benefit CCTB). مجموع این دو به حساب شما و به صورت ماهیانه واریز می‌شه. مبلغ بستگی به بسیاری از آیتم‌ها داره که میتونه تاثیر گذار باشه. مثل درامد سال قبل، سنّ کودک شما، استان اقامتتون و…

برای استفاده از این امکانات دولت اول باید ثبت نام کنید. فرم ثبت نام Child Tax Benefit رو می‌تونید در فرودگاه دریافت کرده و یا از در ولکام سنتر‌ها تهیه کنید. در این فرمها مشخصات خودتون و درامدتون در دو سال گذشته از شما خواسته شده. شما طبق درامدی که در دو سال گذشته داشتین میتونین از خدمات و کمک هزینه‌های دولت استفاده کنید. شما هر چه درامدتون بیشتر بوده باشه، مبلغی هم که دولت بهتون کمک می‌کنه کمتر خواهد بود. اگرچه درامد‌های تا 30000 دلار در سال و یا حتی بیشتر هم در کانادا جزو درآمد‌های پایین محسوب می‌شه. از زمان اقدام شما برای این موضوع تا زمان دریافت پول حدود ۳ ماه طول میکشه ولی‌ دولت از زمان لندینگ این زمان رو حساب میکنه و ماه‌های گذشته رو هم به حسابتون واریز میکنه. پس جای نگرانی نیست. ضمنا هر ماه یا دو ماه یک بار هم رسید دریافت این کمک هزینه به آدرس شما پست می‌شه که حتما باید این رسید‌ها رو نگاه دارید. در ضمن این پول بدون هیچ محدودیتی قابل برداشته (و مبلغش هم برای کودکان زیر ۶ سال در انتاریو ماهی‌ حدود 580 دلاره) که با افزایش سنّ کودک و درآمد والدین از این مبلغ مقداری کاسته می‌شه.

جهت اقدام کردن برای دریافت این کمک هزینه میتونید این فرم رو پرینت گرفته و سپس مدارک زیر رو به آدرسهای داده شده با توجه به استان اقامتتون بفرستید:

 1. اصل فرم.
 2. کپیLanding Paper تمام اعضای خانواده
 3. کپی پاسپورت کودک

 

اما چند نکته مهم:

 • در قسمتDirect Deposit باید مشخصات بانکی‌ مادر کودک باشه. کلا این مبلغ به حساب مادر کودک واریز می‌شه.
 • بعد از نوشتن مشخصات بانکی‌ مادر، جهت تأیید، باید به بانک تشریف برده و ازشون بخواد قسمتDirect Deposit رو واستون مهر کنن.
 • این مدارک و فرم حتما باید پست بشه و آنلاین مقبول نیست.
 • شما با پر کردن این فرم هر دو نوعChild Tax Benefit رو دریافت خواهید کرد و نیازی به پر کردن فرم دیگه‌ای نیست.
 • ضمنا با ارسال این فرم در واقع برایGST/HST Refund هم اقدام کرده اید و این کمک هزینه‌ها رو هم دریافت خواهید کرد.

 

 1. GST/HST Credit

شما در کانادا بابت خرید تمام لوازم و مایحتاج خودتون (به جز مواد غذائی خام) و همچنین کلیه خدماتی که می‌گیرید باید تکس پرداخت کنید که مقدار این تکس میتونه تو هر استان متفاوت باشه. اما دولت کانادا بخشی از این تکسی رو که شما پرداخت کرده‌اید با توجه به درامد سال قبلتون بهتون برمیگردونه. این برگشت تکس در واقع کمک هزینه‌ای هست که واسه شما در نظر گرفته شده و به صورت مستقیم و هر سه ماه یک بار به حساب شما واریز می‌شه.

شما میتونید با پر کردن این فرم و فرستادن به آدرس‌های داده شده در اینجا برای دریافت این کمک هزینه اقدام کنید. چنانچه شما یک بار برای کودک خود فرم Child Tax Benefit را پر کرده باشید، دیگه نیازی به پر کردن این فرم نیست. اطلاعات بیشتر راجع بهGST/HST Credit رو میتونید اینجا مطالعه کنید.

 

 1. Ontario Energy and Property Tax Credit

نمونه دیگه‌ای از خدمات و کمک هزینه‌های دولتی کانادا، پرداخت پول انرژی برای اون دسته از مهاجرینی که مستأجر هستن. اگه شما فقط یک بار برای یکی‌ از کمک هزینه‌های دولتی قبلی ثبت نام کرده باشید برای دریافت این کمک هزینه نیاز به ثبت نام ندارید و دولت برای شما این مبالغ رو واریز می‌کنه. این مبلغ به صورت حدودی محاسبه شده و در اونتاریو تقریباً ماهی‌ ۷۰ دلار به حسابتون واریز می‌شه.

 

 1. Free Furniture

این خدمات تحت نظارت ارگانها و نهادهای Charity انجام میشه و اغلب از دولت و یا Donation های شخصی فاند میگیرند.

شما میتونید به این مراکز بروید و ازشون درخواست مبلمان رایگان کنید. البته نباید انتظار مبل کلاسیک و استیل رو داشته باشید ولی به هر حال کار راه اندازه. این کار واسه دوستانی پیشنهاد میشه که قصد دارن برای مدت کوتاهی در کانادا بمونن و بعد از گرفتن کارت PR برگردن. و یا دوستانی که بنا به دلایل مالی نمیخوان سال اول مبلغی رو واسه مبلمان هزینه کنن. تمام مبلمان این مجموعه دست دومه ولی اغلب تمیز و قابل استفاده است. ضمنا اونایی که قصد تعویض مبلمانشون رو هم دارن میتونن با اهدا کردن فرنیش قدیمیشون به این موسسات کمک بزرگی رو انجام بدن.

در این بخش از کمک هزینه‌های دولتی، به کمک هزینه‌های مربوط به بخش سلامت خواهیم پرداخت. به هر حال این موضوع بسیار حائز اهمیته و داشتن اطلاعات کافی‌ در این زمینه موجب صرف جوئی در هزینه‌ها خواهد شد.

 

 1.   Trillium Drug Plan

در کانادا هزینه های پزشکی و جراحی و بیمارستانی کاملا رایگانه ولی یکی از چیزهایی که بیمه شاملش نمیشه هزینه دارو هست. کلا دارو تو کانادا بسیار گرونه و اگه خدا نکرده کارتون به داروی خاص بیفته که دیگه هیچی.

دولت برای حمایت از تمامی‌ اقشار مردم به خصوص قشر کم درامد، طرحی رو داره به اسم The Trillium Drug Program (TDP) .

 

 1.   Healthy Smile

برنامه Healthy smileواسه چکاپ دندون های کودکان زیر 17 ساله که خدمات دندانپزشکی رو به صورت رایگان انجام میده. از اونجایی که دولت کانادا واسه بچه‌ها اهمیت بسیار زیادی رو قائل هست، این برنامه رو واسه چکاپ و بررسی شرایط بهداشت دهان و دندان بچه‌ها گذاشته. این برنامه از جمله پلن‌های دولت کانادا برای خانواده‌های کم درامد است. طبق این برنامه، دندون‌های کودکان رو می‌شه معاینه کرد و چنانچه نیاز به درمان و پر کردن داشته باشن می‌شه به صورت رایگان تا حدودی این کار رو انجام داد.

 

 1.   Unison

در سه ماهه اول مهاجرت چون شما هنوز کارت OHIP سلامت خودتون رو دریافت نکردید و بیمه نیستید اگه خدا نکرده اتفاقی واستون بیفته هزینه های درمانی بدون بیمه بسیار بسیار زیاده. شما دو تا راه دارید, اگه مشکل خاص سلامت و یا ترس از ایجاد مشکل توی این سه ماه دارید بهتره قبل اومدن به کانادا بیمه مسافرتی بگیرید.

 

نوشته های مرتبط