دانستنیهای کانادا

چند نکته در مورد زندگی در کانادا

زندگی در کانادا

نکات مهم زندگی در کانادا

  1. در اغلب موارد تا زمانی که شهروند شوید (گذرنامه بگیرید) یعنی تا حدود  4 یا5 سال تازه وارد (new comer) شناخته میشوید. ولی در برخی موارد مثل PEO تا 6 ماه بعد از ورود، آفر های خاص دارید.
  2. اقلیت کوچکی از مهاجران نقد خرید میکنند. اینان یا پول هنگفتی با خود آورده اند مثل بعضی چینی ها یا ماهانه مبالغ هنگفتی به حسابشان واریز میشود مثل برخی هموطنان. بقیه حدود 99درصد مهاجران احتیاج به کردیت و کردیت کارت و در نتیجه افزایش پوینت آن دارند. یادمان باشد مثلا 500000 دلار نقد هم پول درشتی در کانادا نیست و صرفا به کار خرید یک خانه معمولی می آید. علاوه براینکه کردیت اولیه میتواند به عنوان ذخیره وهدیه ای از طرف دولت برای مواقع اضطراری قلمداد شود.
  3. در مقایسه خانه ها برای اجاره در مورد دو گزینه رنتال و کاندو میتوان گفت هرچند رنتالها در ابتدا ارزانتر به نظر می آیند ولی در نهایت با احتساب هزینه های جانبی مثل لباسشویی و پول برق بیشتر اغلب از نظر هزینه هم مزیتی ندارند.
  4. برای شروع به تبع سطح زبان، رشته تحصیلی، تخصص، سن بازه ای بین شش ماه (مثلا برای برنامه نویسان و متخصصین آی تی) تا دوسال را برای یافتن شغل و هزینه از جیب در نطر بگیرید. سعی کنید افق برنامه تان طوری نباشد که مجبور به بازگشت به ایران باشید در حالیکه به خود بگویید شاید دو ماه دیگر کاری بیابم.
  5. زیاد نگران امنیت خانه ها از نظر حضور سکوریتی گارد نباشید. (البته حوادث همیشه محتمل است) زیرا اینکه اغلب خانه ها خصوصاhouseها اصولا درب و پیکر درست و محکمی ندارد.
  6. فعلا رشته های مربوط به امور ساختمان رونق نسبی دارند
  7. کارهای عملی و یدی(Tradeدر اینجا به معنی تخصص عملی) اغلب درآمد بالایی دارند از جمله لوله کشی، برقکاری،  نصب تجهیزات. برای شروع به این کارها به صورت خوداشتغالی نیاز به سرمایه اولیه مناسب و مدرک(Certificate)   معتبر دارید. مدارک یا از کالجها یا از طریق امتحانات حاصل میشود. معمولا امتحانات سختگیرانه تر است و دارای الزام ارایه مثلا شش هزار ساعت کار عملی و مصاحبه می باشد. گاهی مدارک کار در ایران را قبول می کنند وگرنه باید این مدت را به عنوان شاگرد در کانادا کارکرد.
  8. در غرب کار آر نیست. برخی افراد متمول نیز ترجیح میدهند کار خدماتی مثل شست و شوی فرش منازل یا نصب شیشه با درآمد بالا انجام دهند. خودشان نیز همپای کارگرانشان کار می کنند چون کارگر در کانادا گران است (روزی صد دلار). برخی هم به درآمد کمتر درازای فضای تمیزتر یا علمی تر کار قانعند. بسنجید با توجه به شخصیت خودتان کدام گروه را می پسندید. در مقایسه کارهای عمومیتر ولی با رقیب بیشتر و کارهای خاص با رقیب کمتر هم علاوه بر ترجیح فردی به این نیز فکر کنید که میتوان با شاخص شدن در کارهای عمومی سرآمد شد ولی در کارهای خاص شاید خیلی فرقی بین شاخص و غیر شاخص نباشد. در کل انتظار تفاوتهای بنیادین با جو کاری ایران را داشته باشید.
  9. امکان کار تدریس خصوصی وجود دارد. ولی معمولا باید از نظر زبان در سطح native باشید تا بتوانید با بچه ها ارتباط برقرار کنید. درواقع اولیا ترجیح می دهند این کار را به کسانی بسپارند که زبان مادریشان انگلیسی است. البته تدریس به فارسی زبانان رایج است. این کار را به عنوان کار دوم میتوانید در نظر بگیرید. البته یک نکته مهم در مورد این جور کارها را فراموش نکنید. در برگه مالیاتی سالانه درآمدشان را حتما ذکر کنید. در حالت معمول کسی به کارتان سرک نمیکشد ولی اگر مورد حسابرسی (Audit) قرارگیرید و آن را ارایه نکرده باشید مشکل ایجاد میشود.
  10. مهدکودک ها گران است حدود ماهی نهصد دلار ولی میتوانید در همان ابتدای ورود در آزمون زبان CLB شرکت کنید و پس از تعیین سطح به کلاسهای زبان رایگان Link بروید. یک مزیتش بخصوص برای مادرانی که ترجیح میدهند نزدیک کودکانشان باشند این است که کلاس معمولا در اتاق مجاور محل نگهداری بچه ها است. راه دیگر ارائه درخواست subsidy است که اگر پدر و مادر هر دو شاغلند با نوبت دهی تقریبا دو ماهه امکان استفاده از مهدکودک رایگان یا با هزینه کم فراهم است.

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط