ویزای دانشجویی

مقطع PHD( دکتری) در کانادا

مقطع PHD( دکتری)

کانادا به تازگی به یک مقصد تحصیلی مناسب در آمریکای شمالی بدل گشته است. در گذشته نه چندان دور این کشور از لحاظ تحصیلی در سایه کشور همسایه قرار داشت اما امروزه دانشگاه های این کشور خصوصا در زمینه های تحقیقاتی و دکتری تبدیل به یک رقیب شایسته برای دانشگاه های کشورهای دیگر شده اند. استقبال دانشجویان خارجی از تحصیل در مقطع PHD( دکتری) در کانادا روز به روز در حال افزایش است. چراکه کیفیت آموزش بالا بعلاوه هزینه های نسبتا پایین و امکانات مدرن کانادا را تبدیل به یکی از کشورهای مناسب برای تحصیل در مقطع دکترا نموده است. دولت کانادا نیز از اهمیت جذب دانشجو در مقطع دکترا به خوبی مطلع است به همین دلیل بورسیه های فراوانی برای دانشجویان این مقطع درنظر گرفته است.

دوره های دکتری در دانشگاه های کانادا

روند پذیرش

  • دانشجویان مقطع دکتری همانند دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ملزم به رعایت کردن  استانداردهای لازم برای اخذ پذیرش دانشگاه هستند.
  • دانشجوی مقطع دکترا باید مدرک فوق لیسانس خود بعلاوه ریز نمرات این مقطع و مهارت تحقیقاتی خود را ارائه نماید.
  • ارائه پیشنهاد تحقیقاتی، نامه رفرنس، نمرات دانشگاهی و آکادمیک بالا، نمونه مقاله و نمره GRE برای ورود به مقطع دکترا الزامی است. علاوه بر این دانشجو باید در زمینه رشته تخصصی خود نیز نمرات ممتاز کسب کرده باشد.
  • دانشگاه های انگلیسی و فرانسوی زبان هرکدام به نوبه خود خواستار نمره قبولی در آزمون زبان موردنظر هستند.
  • یکی از بزرگترین مزایای تحصیل مقطع دکترا در کانادا انعطاف دوره های آموزشی می باشد به نحویکه در برخی مواقع امکان ورود به دوره دکتری مستقیما از مقطع کارشناسی وجود دارد.

جزئیات دوره های آموزشی

دوره های PhD عموما بین 4 تا 6 سال و ماکسیمم 7 سال به طول می انجامند. بر طبق قانون دو سال اول برای گذراندن دوره

های تئوری داخل کلاس صرف می شود سپس با گذراندن ازمون های پایان ترم این دوره دانشجو رسما وارد مقطع PhD می

شود. 2 تا 4 سال بعدی پروژه های تحقیقاتی بیشترین وقت را از دانشجویان صرف می کند در انتها نیز ارائه رساله دکترا

الزامی است. رساله دکترا بعضی مواقع باید با استادان و دانشجویان دیگر دانشگاه ها به بحث گذاشته شود و دانشجو باید از

موضوع تحقیقاتی خود دفاع نماید. در صورت موفقیت مدرک دکترا به دانشجو اعطا می گردد.

کمک های مالی

 

  • عموم دانشجویان دوره دکترا در مشاغلی داخل یا خارج از دانشگاه مشغول به کار هستند اما سازمان ها و دانشگاه های معدودی در کانادا همانند موسسه علوم طبیعی و شورای تحقیقات مهندسی اجازه کار بیش از 10 ساعت را به دانشجویان نمی دهند.
  • تامین بخشی از هزینه های دوره دکترا می تواند به صورت یک جایزه باشد که ممکن است تا سقف چهار سال اول هزینه شهریه را تامین نماید.
  • علاوه بر این ها دانشجویان دوره دکترا می توانند تحت نظارت دانشکده و گروه آموزشی خود به تدریس مشغول شوند تا از این طریق بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند. لازم به ذکر است که دانشگاه های معدودی در کانادا دانشجویان را به صورت کامل بورسیه می کنند.
  • با عقب افتادن پرداخت شهریه دانشگاه تحت شرایط خاص تمهیداتی همانند تمدید مهلت پرداخت برای کمک به دانشجو درنظر می گیرد.

در شرایط بازار کار رقابتی امروز به روز رسانی اطلاعات و بهره گیری از ایده های جدید از اهمیت حیاتی برخوردار است به همین دلیل دوره های اموزشی مقطع PhD در دانشگاه های کانادا بر اساس همین اصل شکل گرفته است.

 

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

 

 

نوشته های مرتبط