ویزای کانادا

مراحل کلی اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور

پذیرش تحصیلی

مقدمه پذیرش تحصیلی

مرحله اول : انتخاب کشور

اولین گام برای گرفتن پذیرش تحصیلی انتخاب کشور مناسب برای هر فرد با توجه به روحیه فردی،‌ اهداف، آداب و فرهنگ جامعه مقصد، شرایط تحصیلی و زندگی،‌ آینده کاری،‌ قوانین کشور و جامعه و غیره می باشد.

برای مثال جامعه چند فرهنگی و کیفیت آموزشی بالا در قاره آمریکای شمالی از جمله کانادا و آمریکا سبب شده که این کشورها جز‌ء مقاصد پر تقاضا برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور شوند. از طرفی می‌توان شرایط رقابتی موجود در بازار کار و سخت‌گیری‌های سفارت این کشورها را از معایب آن دانست.

به همین دلیل توصیه می‌شود که دانشجویان قبل از اتمام مقطع تحصیلی و درخواست پذیرش برای کشور مقصد اطلاعات لازم را درباره‌ی آن کشور بدست اورده و سپس اقدام به درخواست پذیرش کنند. همچنین توصیه می‌شود که از انتخاب چند کشور همزمان خودداری کرده و تمرکز خود را بر روی برنامه تحصیلی یک کشور قرار دهید.

شرکت آریان کانادا در تلاش است که این اطلاعات را در ارتباط با کشور کانادا در اختیار علاقه مندان مهاجرت به این کشور قرار دهد.

مرحله دوم: زبان

بعد از انتخاب کشور متقاضی باید با توجه به زبان کشور مقصد به تقویت مهارت‌های زبانی خود در حد استاندارهای دانشگاه و موسسات آموزشی بپردازد. هر کشور به دلیل الویت قرار دادن زبان اصلی خود برای آموزش فیلترهایی را برای اثبات توانایی زبان فرد قرار میدهد و در اکثر موارد فرد باید نمره مورد نظر را در آزمون‌های زبان(Goethe, TOEFL, IELTS) بدست آورد.

به عنوان مثال برای تحصیل در کشور کانادا باید قبل از اقدام به پذیرش نمره مورد نظر دانشگاه را در آزمون تافل یا آیلتس و برای پذیرش در دانشگاه های آلمان و اتریش باید نمره مورد نظر را در آزمون زبان آلمانی ” گوته”(Goethe) را بدست آورید.

نیاز به ذکر است که با توجه به اینکه زبان انگلیسی زبان بین المللی و فراگیرترین زبان در جهان محسوب می‌شود دانشجو میتواند در کشورهایی که زبان انگلیسی زبان اول کشور محسوب نمی‌شود(آلمان، اتریش، ایتالیا و …) در دانشگاه ها و دوره‌های انگلیسی زبان شرکت کند اما بدون شک با تسلط بر زبان اول کشور تعداد رشته‌ها و دانشگاه‌ها و همینطور بازار کار به مراتب افزایش پیدا خواهد کرد.

مرحله سوم: آماده سازی علمی

بدون شک داشتن رزومه‌ی قوی در مقاصد علمی کمک بسیاری به دانشجو می‌کند. همچنین برای تحصیل در یک کشور توسعه یافته باید حداقل ملزومات علمی پایه را فراهم کرد. بنابراین متقاضی تحصیل در خارج از کشور باید به طور حساب شده و با برنامه ریزی با‌ شرکت در همایش و کنفرانس‌های بین‌المللی، داشتن مقالات معتبر “آی اِس آی” (ISI) و … سطح علمی خود را افزایش دهد تا شانس پذیرش تحصیلی بالاتری بدست آورد.

مرحله چهارم: انتخاب رشته و دانشگاه

در کشورهای توسعه یافته طیف وسیعی از رشته‌ّها و گرایش‌ّهای تحصیلی با کیفیت آموزشی عالی ارائه می‌شود. متقاضی باید با توجه به رشته مورد علاقه و شرایط شخصی خود اقدام به انتخاب رشته و پیداکردن مراکزی که آن رشته را ارائه می‌دهند نماید. همچنین در زمان انتخاب دانشگاه به میزان شهریه و هزینه‌ها، مهلت ثبت‌نام و پرداخت، مدرک پایان دوره و تعداد ترم‌های هر دوره دقت لازم را داشته باشید. برای اطلاع دقیق از شرایط هر دانشگاه و رشته مورد نظر به سایت رسمی همان دانشگاه مراجعه کرده و دربخش برنامه‌ها تمامی شرایط رشته خود را مطالعه کنید تا از درستی انتخاب خود مطمئن شوید.

در مقطع دکتری برای گرفتن پذیرش باید بتوانید با استاد راهنما مربوطه ارتباط برقرار کنید. این روند در اخذ پذیرش و حتی همکاری با استاد به عنوان استادیار و همچنین دریافت بورس و کمک هزینه زندگی نقش بسزایی دارد.

مرحله پنجم: تهیه مدارک

 برای درخواست پذیرش تحصیلی عموما همه دانشگاه‌ها مدارک تحصیلی و علمی یکسانی را درخواست می‌کنند و هر دانشجو با توجه به مقطع تحصیلی باید برای تشکیل پرونده این مدارک را به دانشگاه ارائه دهد. این مدارک عمومی مورد نیاز دانشگاه ها به شرح زیر می‌باشد:

 • ریزنمرات و دانشنامه نهایی آخرین مقطع تحصیلی
 • توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاهی
 • رزومه تحصیلی
 • انگیره نامه
 • پروپوزال(مخصوص رشته دکتری)
 • پورتفولیو(مخصوص رشته های هنر)

مرحله ششم: تکمیل فرم پذیرش

در این مرحله که یکی از مهمترین مراحل می‌باشد تکمیل فرم پذیرش است که ارائه اطلاعات درست و دقیق، انتخاب درست رشته مورد نظر و همچنین نحوه درست ارسال اطلاعات از اهمیت بسزایی برخوردار است. دانشگاه‌ها معمولا برای بررسی درخواست پذیرش هزینه‌ای بین 50 تا 200 دلار را درنظر می‌گیرند که این هزینه فقط از طریق کارت‌های اعتباری معتبر قابل پرداخت می‌باشد.

درخواست پذیرش تحصیلی می‌تواند به صورت کاغذی و هم به صورت آنلاین از طریق سایت دانشگاه‌ها تکمیل و انجام شوند. و همچنین دانشجو باید شرایط اسکان خود را مشخص و اقدامات لازم اعلام شده از طرف دانشگاه را انجام دهد. 

مرحله هفتم : ارسال مدارک

بعد از ارسال درخواست پذیرش تحصیلی دانشجو باید مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین و یا از طریق پست برای دانشگاه ارسال کند. لازم ذکر است که ارسال مدارک صرفا به معنای ارزیابی شرایط و تطابق اطلاعات فرستاده شده می‌باشد و این مرحله دریافت پذیرش شما را قطعی نمی‌کند.

بعد از تائید درخواست پذیرش شما باید با دانشگاه در ارتباط بوده و فرآیند پذیرش خود را پیگیری کنید. در بعضی از دوره‌ها، عموما مقطع دکتری مصاحبه با دانشجو برای سنجش مهارت‌های زبانی از نکاتی است که باید به آن توجه لازم را داشت.

مرحله هشتم: دریافت پذیرش – اقدام برای ویزا

بعد از تائید مدارک و صدور نامه پذیرش دانشجو باید برای اخذ ویزا اقدام کند و شرایط سفر به کانادا را مهیا کند. داشتن پذیرش به معنای جلب رضایت آفیسر برای صدور اخذ ویزا نمی‌باشد. شرایط دریافت ویزا خود دارای پروسه ای جداگانه می‌باشد که حتما در مقالات بعدی شرایط آن به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از جمله اقدامات کلی دریافت ویزا به شرح زیر است:

 • تعیین وقت سفارت – پرداخت هزینه وقت مصاحبه
 • تکمیل فرم ویزا مربوط
 • ارائه مدارک مربوط به اسکان در بدو ورود
 • تهیه مدارک تمکن مالی (حساب بانکی)
 • اسناد و مدارک هویتی
 • ارائه مدارک حامی مالی در زمان تحصیل
 • ارائه مدارک و دلایل مستند و موثق بازگشت به کشور
 • پرداخت هزینه ویزا

 

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲