دانستنیهای کانادا

لندینگ در کانادا :فرم های مورد نیاز هنگام ورود به کانادا

لندینگ در کانادا

مدارک مورد نیاز هنگام ورود به کانادا

یکی از مسائلی که برای ورود به کانادا باید بسیار بهش توجه بشه قوانین گمرکی و تشریفات در مورد وارد کردن بار و پول به داخل کاناداست. مدارکی که موقع لندینگ بهش نیاز دارید علاوه بر پاسپورت و برگه لندینگ، شامل سه تا فرم دیگه هم میشه که در ادامه به هرکدوم از اون ها به طور کامل میپردازیم.

طبق گفته ی سایت اداره مهاجرت کانادا شما هنگام ورود باید این سه تا لیست رو ارائه بدین

 1. دو سری لیست کامل وسایلی که همراه دارید
 2. دو سری لیست کامل وسایلی که بعدا قراره فریت کنید
 3. Declaration Card

برای تهیه لیست وسایل تون از فرم های B4  و B4a  کمک بگیرید که در ادامه به تفصیل در مورد همه شون صحبت میکنیم. یادتون باشه که دو فرم B4   و B4a  رو میتونید توی ایران دانلود کنید و پر کنید و همراه تون داشته باشید که یه مقدار مدت زمان لندینگ تون کم بشه و Declaration Card رو توی هواپیمایی که به مقصد کانادا سوار میشین بهتون میدن و باید توی هواپیما پر کنید و موقع لندینگ تحویل بدین.

 • لیست وسایل همراه

برای تهیه ی این لیست در فرم B4 علاوه بر قسمت های مختلفی که در مورد مشخصات شما داره، دارای هشت ردیف اصلیه که در واقع شما باید کالاهایی که همراه خودتون وارد کانادا میکنید رو در این فرم قید کنید. فرم B4a   برای وقتیه که وسایل شما توی اون هشت ردیف جا نشه (که قطعا جا نمیشه) در اون صورت ادامه ش رو توی فرم B4a بنویسید. البته با توجه به اینکه اخیرا بسیاری از دوستان گفتن که هنگام لندینگ لیستی به عنوان وسایل همراه ازشون نگرفتن میتونید زیاد حساسیت به خرج ندید و توصیه ای که میتونم براتون داشته باشم اینه که کلیه ی کالاهاتون رو به هشت دسته طبقه بندی کنید و اون دسته بندی هارو توی این فرم بیارید. در این صورت اگر هم ازتون لیست وسایل همراه رو خواستن (که خیلی بعیده) میتونید اینو بهشون ارائه بدید. میتونید جلوی هر دسته بندی توی سطر مخصوص خودش داخل پرانتز چند تا از کالاهای اون دسته رو نام ببرید. به عنوان مثال:

 1. لوازم آشپزخانه (قابلمه، بشقاب، قاشق، دربازکن و…)
 2. پوشاک (شلوار، پیرهن، گرمکن و…)
 3. لوازم برقی (لپ تاپ، سشوار، ریش تراش و…)
 4. مواد غذایی (سبزی خشک، آجیل، ادویه و…)

و همینطور تا هشت سطر توی این فرم وارد کنید.

طبیعتا این لیست و دسته بندی ها به محتویات چمدون هر شخص بستگی داره و میتونه متفاوت باشه. پس از تهیه ی این فرم ازش دو نسخه پرینت بگیرین و همراه تون داشته باشین. بعضی از دوستان یک مقدار حساس تر هستند و توصیه میکنن لیست کامل وسایل رو توی هشت دسته بندی، توی کاغذ جداگانه بنویسین و با خودتون بیارین و حتی به تفکیک چمدون که به نظرم کار خیلی مشکلی میشه. ولی برای فرم B4  به همین شکلی که بالا نوشتم کفایت میکنه. حتی الامکان سعی کنید اگر بعضی از وسایل همراهتون مثل لپ تاپ، سشوار و … مدل خاصی داره اون مدل رو هم ذکر کنید.

این موضوع رو هم در نظر داشته باشید که آفیسرهای گمرک گاهی سلیقه ای عمل میکنن و اصلا همچین فرمی درخواست نمیکنن. (اتفاقی که برای خود من افتاد) ولی شما همیشه جانب احتیاط رو رعایت کنید که کمترین دردسری موقع لندینگ و بعد از یه مسافرت طولانی نداشته باشید.

اگر اقلام گرون و با ارزشی مثه فرش یا جواهرات و … دارین حتما ازش عکس بگیرین و کنار این فرم بذارید. البته فراموش نکنین در زمینه ی وارد کردن فرش و یا جواهرات یه محدودیت هایی دارید که قبل از آوردن در موردش تحقیق کنید. تا جایی که من اطلاع دارم به اندازه ای که مشخص باشه برای مصرف شخصیه موردی نداره ولی اگر شک کنن که قصد فروش اونها و تجارت دارید براتون دردسرساز میشه.

 • لیست وسایلی که بعدا قراره وارد کانادا کنید

این لیست شامل حال همه نمیشه و فقط مخصوص افرادیه که قصد دارن بعضی از اموال خودشون رو که توی چمدون جا نمیشه و بیش از محدودیت وزن چمدونه با خودشون بیارن. برای این کار این اجازه به شما داده میشه که یک بار وسایل خودتون رو با هزینه ی کم به کانادا بیارید که به این سیستم ارسال کالا، “فریت بار” میگن.

شما برای فریت بار معمولا تا پنج سال فرصت دارید ولی جهت اطمینان سعی کنین همون دفعه ی اول این کارو انجام بدین چون گاهی اوقات وقتی از زمان لندینگ میگذره و مثلا چند سال بعد اقدام کنین یه مقدار موقع ترخیص بار اذیت میکنن و حتی امکان داره که اجازه ی فریت بار ندن. که البته با سماجت و اصرار میتونین از حق خودتون دفاع کنید و این کارو انجام بدین.

برای این کار باید حدود یک هفته تا ده روز قبل از تاریخ بلیط با بلیط و پاسپورت و لیست وسایلی که قصد فریت کردن شون رو دارید به دفاتری که مربوط به همین کاره مراجعه کنید و بعد از اومدن شما اون وسایل رو از ایران براتون ارسال میکنن که شما باید برید گمرک فرودگاه و طبق لیستی که داده بودید ازشون بگیرید.

آدرس و شماره ی تلفن شرکت های مختلفی که کار فریت بار انجام میدن رو میتونید توی سایت فرودگاه امام خمینی پیدا کنید و باهاشون تماس بگیرید و از جزئیاتش اطلاع پیدا کنید. بسته به حجم و وزن بارتون قیمتا متفاوته ولی شما بالای کیلویی سه دلار در نظر بگیرید. به عنوان یه توصیه ی دوستانه حتما قبل از فریت بار در مورد قیمت کالا ها توی کانادا خوب تحقیق کنید شاید واقعا پرداخت هزینه ی فریت بار به صرفه نباشه.

برای این اجناس لیست کامل به تفکیک باید ارائه بدین اگر تا هشت تا کالا بود که همون فرم B4  کفایت میکنه ولی اگر بیشتر بود ادامه ش رو توی فرم B4a بنویسید (فراموش نکنین که لیست همین کالا هارو باید به دفاتر فریت تحویل بدید) و پس از تکمیل کردنش در دو نسخه پرینت بگیرید و به آفیسر قسمت گمرک فرودگاه در کانادا تحویل میدین ایشون این دو نسخه رو میگیره و مهر و امضا میکنه و یکیش رو بهتون تحویل میده. وقتی بارتون رسید با اون فرم امضا شده تشریف میبرید گمرک فرودگاه و کالاهای خودتون رو طبق لیست تحویل میگیرید.

برای این لیست هم اگر اجناس با ارزشی قراره بعدا بیارید حتما ازشون عکس بگیرید و با این فرم ها هنگام لندینگ تحویل بدید.

 • Declaration Cardیا فرم e311

و اما سومین فرم رو همونطور که قبلا گفتم توی هواپیمایی که به مقصد کانادا سوار میشین به ازای هر خانواده یک فرم میدن. این فقط برای شما نیست و برای تمام کسانیه که در حال وارد شدن به خاک کانادا هستند. در این فرم هم علاوه بر مشخصات فردی شما و اعضای خانواده تون، چند تا سوال در مورد کالاهایی که همراه دارید ازتون پرسیده میشه.

از مهمترین قسمت های این فرم که لازم میدونم در موردش توضیح بدم قسمت مقدار پولیه که همراه تون دارین.

برای توضیح این قسمت باید به دو نکته اشاره کرد.

میزان ارزی که طبق گفته ی سایت فرودگاه امام خمینی اجازه دارید از کشور ایران خارج کنید معادل 5 هزار دلار آمریکا به ازای هر نفره. برای مبلغ بیشتر باید نامه هایی از سازمان های مربوط به این قضیه بگیرید که پرداختن بهش از موضوع این بحث خارجه.

نکته ی دوم اینکه هیچ محدودیتی برای وارد کردن ارز به کانادا وجود نداره فقط یه دسته بندی وجود داره اینجا که باید دید شما جزو کدوم دسته از افراد هستید.

 1. اگر کمتر از 10 هزار دلار کانادا یا معادل ارزی اون همراه تون بود که بدون هیچ اعلامی وارد کانادا میشید
 2. اگر بین 10 تا 40 هزار دلار کانادا یا معادل ارزی اون همراهتون بود حتما گزینه ی مربوطه درDeclaration Card  رو تیک بزنید و هرجا توی پروسه ی لندینگ اینو ازتون پرسیدن با صراحت اعلام کنید.
 3. اگر بیش از 40 هزار دلار کانادا یا معادل ارزی اون همراه تون بود علاوه بر اینکه گزینه ی مربوطه درDeclaration Card  رو علامت میزنید اگر از شما سوال بشه باید مدرکی دال بر منبع اون پول رو ارائه بدین که معمولا میتونه ترجمه ی سندی باشه که بیان کنه شما ملک یا ماشینی فروختین

* توجه داشته باشین که مبالغ بالا مربوط به هر خانواده ست. در واقع میزان ارزی که کل افرادی که اسمشون توی Declaration Card ذکر شده همراه شون دارن.

به هیچ وجه نگران میزان پول همراهتون برای ورود به کانادا نباشین و توصیه میکنم در تمامی مراحل لندینگ در مورد هر سوالی که ازتون میشه کاملا صادقانه پاسخ بدین چون اصل برخورد آفیسرهای مهاجرت و گمرک بر اساس صداقت شماست و به راحتی حرف شما رو می پذیرند ولی اگر اختلافی بین گفته ها تون و واقعیت مشاهده کنن واقعا اذیت میشین.

البته همونطور که در بخشی از صحبت هام گفتم خیلی وقتا سلیقه ای عمل میشه و در اغلب موارد هیچ سوال و بررسی جدی روی کالاهاتون صورت نمیگیره پس  بدون نگرانی و استرس مراحل لندینگ رو انجام بدین و در مورد تمامی موارد حقیقت رو بیان کنید.

برای اطلاعات بیشتر با مشاورین آریان کانادا تماس بگیرید.

دانلود فرم‌های لندینگ:

دانلود فرم b4

دانلود فرم b4a

دانلود Declaration Card

نمونه پرشده فرم b4

نمونه فرم پرشده b4a 1

نمونه فرم پرشده b4a 2

نمونه فرم پرشده b4a 3

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط