اقامت کانادا

شهروندی کانادا ، شرایط درخواست سیتیزن شیپ کانادا

شهروندی کانادا

شهروندان کشور کانادا با داشتن یکی از قوی ترین پاسپورتهای دنیا علاوه بر برخورداری از احترام فراوان، قادر هستند به ۱۴۲ کشور دنیا بدون نیاز به ویزا سفر کنند. همچنین شهروندان کانادا افتخار دارند که ازحقوق شهروندی یکی از بهترین کشورهای متمدن و پیشرو در جهان برخوردار باشند.  برخی از این حقوق عبارتند از:

 • حق انتخاب کاندیداتوری یک پست سیاسی و رای دادن در انتخابات سیاسی
 • دریافت پاسپورت کانادا
 • ورود و خروج آزادانه به کشور کانادا و اقامت در هر جای این کشور
 • برخورداری از حقوق کامل اقتصادی، بیزنسی از جمله حق داشتن هر گونه املاک
 • برخورداری از مزایای بازنشستگی

 

درخواست شهروندی کانادا

هر ساله بیش از 160.000 نفر سیتیزن شیپ کشور کانادا را دریافت میکنند. برای دریافت سیتیزن شیپ کانادا شرایطی لازم است.

 

شرایط اخذ شهروندی کانادا

 • سن: برای ارسال درخواست شهروندی، سن شما باید 18 سال یا بیشتر باشد.
 • وضعیت اقامت دائم: به هنگام درخواست شهروندی شما بایستی دارای اقامت دائم کاناد باشید.
 • مدت زمان زندگی در کانادا: بزرگسالان بایستی در چهار سال گذشته قبل از درخواست، به مدت حداقل چهار سال (1460 روز) در کانادا زندگی کرده باشند. کودکان زیر ۱۸ سال از این موضوع معاف هستند.
 • توانایی در زبان: اگر بین سنین ۱۴ تا ۶۴ سال هستید باید از زبان انگلیسی یا فرانسه بخوبی مطلع باشید.
 • سابقه جنایی: به هنگام ارسال درخواست شهروندی نبایستی در زندان باشید و یا سابقه جنایی داشته باشید.
 • برخورداری از دانش و آگاهی در مورد تاریخ، سیاست و فرهنگ کاناداشما بایستی حقوق و مسئولیت های شهروندی کانادا را درک کرده و از تاریخ کانادا، ارزش ها، عرف و نمادهای کشور کانادا آگاه باشید.

 

آزمون شهروندی

برای تعیین دانش خود در مورد کشور کانادا، شما باید آزمون شهروندی را بگذرانید. برای آمادگی بیشتر ، می توانید جزوه آموزشی با عنوان: “کشف کانادا – حقوق و مسئولیت های شهروندی” که توسط مرکز CIC تهیه شده است را مطالعه کنید. این جزوه برای مطالعه بصورت آنلاین، در فرمت های قابل چاپ و همچنین در فرمت های صوتی در دسترس است. همچنین شما می توانید یک نسخه چاپ شده را نیز سفارش دهید تا برایتان ارسال شود. معمولا CIC ، یک نسخه از این جزوه را به همراه تاییدیه دریافت تقاضا، برایتان پست می کند. شما می توانید با استفاده از وب سایت های Multimedia موجود که دارای سوالات آزمون شهروندی می باشند، دانش خود را بیازمائید.

توانایی زبان شما در طی فرایند آزمون تعیین می شود. بر اساس نتایج آزمون شهروندی و ارتباطات شما با کارکنان CIC، کافی بودن توانایی شما در برقراری ارتباط به زبان انگلیسی یا فرانسه مورد ارزیابی قرار می گیرد. وقتی زمان آزمون فرا برسد، محل و زمان آزمون به شما اعلام می شود.

کارکنان CIC بر اساس تعدادی از عوامل مختلف تصمیم می گیرند که آزمون شما کتبی باشد یا شفاهی. مثلا، اگر در خواندن و نوشتن به زبان انگلیسی یا فرانسه مشکل داشته باشید، آزمون شما شفاهی خواهد بود.

آزمونهای شفاهی از طریق مصاحبه با قاضی شهروندی انجام می شود.

 

قبولی در تست شهروندی کانادا و تبدیل شدن به سیتیز کانادا
Canadian Passport

اگر در این آزمون قبول شوید و مشخص شود که همه پیش نیازهای لازم را برای شهروندی دارید، از شما برای شرکت در مراسم شهروندی دعوت بعمل خواهد آمد.

در مراسم شهروندی، شما به خانواده کانادا پذیرفته شده و حقوق و مسئولیت های شهروندی کانادا را می پذیرید. قاضی شهروندی معمولا ریاست این مراسم را برعهده داشته و مراسم سوگند را اجرا می کند.

به محض اینکه در مراسم شرکت کرده و سوگند شهروندی را ادا نمودید، شهروند کانادایی محسوب خواهید شد و می توانید گواهی شهروندی خود را دریافت کنید. گواهی سیتیزن شیپ خود را در این مراسم دریافت خواهید کرد که تاریخ کانادایی شدن شما را نشان می دهد. این مدارک را در جای امن و مطمئنی نگهداری کنید. با ارائه همین مدرک میتوانید پاسپورت کانادا را نیز بلافاصله بدست بیاورید.

 

اگر در آزمون شهروندی کانادا رد بشوم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

اگر در آزمون کتبی قبول نشوید به شما اعلام می شود که برای مصاحبه به قاضی شهروندی مراجعه کنید. در آن مصاحبه، قاضی شهروندی به صورت شفاهی سوالات آزمون را از شما سوال می کند و به شما فرصت دیگری را می دهد تا نشان دهید که پاسخگوی همه نیازهای شهروندی (از جمله دانش و زبان) هستید.

گواهی شهروندی کودکان زیر 14 سال به والدین آنها تحویل داده می شود و شرکت این کودکان در مراسم الزامی نیست، البته حضور آنها در این مراسم مورد استقبال قرار می گیرد. خیلی از افراد، دوستان و بستگان خود را برای شاهد بودن این لحظه مهم زندگی خود دعوت می کنند. همچنین معمول است که نمایندگانی از گروه های جامعه و مقامات محلی نیز به این مراسم دعوت شده و در آن شرکت می کنند.

بزرگسالان و کودکان بالاتر از 14 سال باید در جشن شهروندی و مراسم ادای سوگند شرکت کنند.

 

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط