ویزای دانش‌آموزی

سیستم مدارس دولتی کانادا

سیستم مدارس دولتی کانادا

سیستم آموزشی کشور کانادا تحت کنترل یک دولت فدرال یا ایالتی نمی‌باشد. مدارس استانی که دارای بودجه‌ی دولتی هستند، مدارس دولتی یا مدارس خاص (مدارس دولتی رومان کاتولویک) نامیده می‌شوند و اگرچه هر کسی می‌تواند در آن‌ها حضور داشته باشد، عموما در امتداد خطوط فرقه‌های مذهبی تمایز می‌یابند.

مدارس دولتی کانادا تحت مسئولیت دپارتمان‌های آموزش استانی مجزایی هستند و در درجه‌ی اول از مالیات‌های محلی و استانی همراه با برخی بودجه‌های فدرال تامین وجه می‌شوند. فعالیت‌ها و سیاست های مربوط به آموزش مدارس کانادا( دولتی و خصوصی و مدارس شبانه‌روزی ( به استان مد نظر بستگی دارد. دپارتمان‌های آموزش استانی سیاست آموزش را بر طبق قوانین استانی تعیین می‌کنند. وزیر آموزش مسئول تنظیم سیاست‌های مرتبط به امور آموزشی و همچنین تخصیص بودجه‌های استانی و فدرال، گواهینامه معلمان و مربیان، کتاب‌های درسی و  سرویس‌های کتابخانه‌ای، تهیه‌ی سوابق و آمارهای آموزشی و تنظیم و اجرای دوره‌های آموزش اجباری می‌باشد.

یکی از جنبه‌های منحصر به فرد سیستم آموزش دولتی کشور کانادا، مقدار غیرمتمرکز بودن  و میزان اداره‌ی آن توسط توسط مقامات محلی است. هر استان در سطح محلی به مدارس منطقه‌ای تقسیم می‌شود که توسط یک سرپرست و یک هیئت منتخب محلی (هیئت آموزش) اداره می‌شود و در مورد سیاست‌های دستوری، استخدام معلمان، خرید تجهیزات و نظارت کلی بر اداره‌ی روزانه‌ی مدارس تصمیم‌گیری می‌کنند. اکثر مدارس دارای انجمن اولیا مربیان (PAC) هستند که کار اصلی آنها مربوط به جمع‌آوری پول برای خرید تجهیزاتی همانند کامپیوتر, دوربین‌های مدار بسته، تابلوهای اضطراری, تجهیزات بازی و اتوبوس مدارس برای کودکانی با نیازهای خاص می‌باشد.

مدارک و استانداردهای معلمان در هر استان متفاوت است. در همه ی استان‌ها معلم باید دارای مجوز یا گواهی آموزش برای تدریس در مدارس دولتی ابتدایی یا دبیرستان باشد، اگرچه الزامات واقعی در گواهینامه‌ی معلم توسط دپارتمان آموزشی خود استان تنظیم می‌شود. همه‌ی استان‌ها برای تدریس در مقطع ابتدایی نیازمند مدرک لیسانس هستند و اکثر مدارس به عنوان آماده‌سازی برای تدریس در مقطع متوسطه حداقل نیازمند مدرک لیسانس هستند در حالیکه تعداد کمی از آنها نیز بر تحصیلات تکمیلی 5 ساله یا یک مدرک ارشد تاکید دارند. نیروی آموزشی تمام وقت در سطح ابتدایی و متوسطه حدود 310,000  نفر است و 40,000 نفر دیگر در دانشگاه‌ها و کالج‌ها حضور دارند. از والدین به طور مداوم خواسته می‌شود تا در آموزش فرزند خود مشارکت داشته باشند و مدارس پیوسته به دنبال داوطلبین دستیار معلمی هستند تا به آنها در خواندن، هنر و پروژه‌های خاص کمک نمایند.

نوشته های مرتبط