ویزای دانشجویی

رشته دامپزشکی در کانادا (Veterinarian in Canada)

دامپزشکی در کانادا

دامپزشکی در کانادا

دانشکده دامپزشکی انتاریو در دانشگاه گلف که در سال 1862 تاسیس شد، قدیمی ترین دانشکده جهت تحصیل دامپزشکی در کانادا و ایالات متحده است که در حال حاضر رتبه اول دانشگاه علوم دامپزشکی (QS، 2017) را به خود اختصاص داده است. برنامه دکترای دامپزشکی دانشگاه انتاریو توسط انجمن های پزشکی و دامپزشکی کانادا و آمریکا تأیید شده است.

Doctor of Veterinary Medicine(DVM) یا دکتر دامپزشکی

دانشجویان قبل از اینکه وارد برنامه DVM) Doctor of Veterinary Medicine) شوند، باید دو سال را در علوم پایه تحصیل کنند. با توجه به بازار کار خوب رشته دامپزشکی ، رقابت برای ورود به برنامه های  DVM در کانادا بسیار بالاست و سختگیری پروسه پذیرش دامپزشکی از دانشگاه های کانادا، گواه بر این موضوع است. دامپزشک، پزشکی است که مسئول سلامت حیوانات است. برای اخذ مدرک دامپزشکی در کانادا ، دامپزشکان معمولاً ۶ سال را در دانشگاه سپری می کنند. تا موفق به دریافت مجوز برای مراقبت های پزشکی و جراحی حیوانات شوند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی باید نمرات بالایی در دروس علوم پایه کسب کنند و همچنین ذهن تحلیلی بالایی داشته باشند.

جهت تحصیل در کانادا در رشته دامپزشکی و بهبود حیوانات و سلامت اکوسیستم دانشگاه انتاریو (OVC) رتبه 1 در کانادا و 6th  در جهان است. با یک مدرک دکترای دامپزشکی (DVM) از دانشکده دامپزشکی انتاریو (OVC)، دانشجوی دانش آموخته در سطح جهانی در زمینه مراقبت های بهداشتی، آموزش و تحقیقات دامپزشکی شوید. ما با آموزش دامپزشکان و دانشمندان آینده، پیشگیری از پیشرفت بیماری های عظیم در سلامت حیوانات و اکوسیستم ها، حفاظت از سلامتی همراهان حیوانات و ایمنی و غذا را پیش رو داریم.

متوسط درآمد دامپزشکان در کانادا به طور متوسط سالیانه ۸۶ هزار دلار کانادا است.

دوره های دامپزشکی در کانادا

برنامه های کاربردی دکترای دامپزشکی (DVM) ممکن است در طول یک سال ارائه شود. البته تکمیل چند رشته در سطح زیست شناسی سلولی، بیوشیمی، ژنتیک، آمار، دو علم بیولوژیکی و دو علوم انسانی و علوم اجتماعی بعنوان پیش نیاز محسوب می شود.

آموزش دامپزشکی در کانادا

قبل از درخواست برنامه DVM دانش آموزان باید طی دو سال یک مدرک کارشناسی را کامل کنند، که در آن باید هشت دوره پیش داوری را گذرانده باشند. پس از سال سوم شما می توانید درخواست برنامه DVM (Doctor of Veterinary Medicine) را نیز ارسال کنید. پذیرش رقابتی تحصیل دامپزشکی در کانادا بدین معنی است که میانگین پذیرش بر اساس موفقیت تحصیلی دانش آموزان در هر سال است. میانگین سال گذشته می تواند یک شاخص خوب برای پذیرش در سال جاری باشد.

هزینه تحصیل دامپزشکی در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا در سال اول شامل هزینه های تحصیلی و مرتبط و هزینه های اقامت می باشد، هزینه تحصیل توسط تعداد و نوع دوره های شما تعیین می شود. هر دوره در دانشگاه آلبرتا دارای شاخص هزینه است. مثال محاسبه تحصیلی، فرض کنید “شاخص هزینه” برای هر درس 6 است، همانطور که در بیشتر دوره های آگوستین است. فرض کنید “ارزش شاخص بورس تحصیلی” 88.68 دلار است (ارزش واقعی سال به سال متفاوت خواهد بود) یک بار کامل معمولا شامل 10 دوره می شود، بنابراین هزینه تحصیل شما 532.08 $ می باشد.

انواع پذیرش در رشته دامپزشکی در کانادا به تفکیک استان

پذیرش دامپزشکی در استان های آتلانتیک کانادا

پذیرش دامپزشکی از کالج دامپزشکی آتلانتیک (AVC) در دانشگاه جزیره پرنس ادوارد، بر پایه نمراتی است که دانشجو در دوره لیسانس اخذ کرده است. علاوه بر نمرات بالا، تجربه عملی در زمینه دامپزشکی، مصاحبه و مقالاتی که دانشجویان می نویسند نیز در پذیرش آنها موثر است. دانشگاه سسکچوان نیز دارای پیش نیازها و پروسه مشابهی است.

پذیرش دامپزشکی در استان انتاریو

شرط پذیرش دامپزشکی از کالج دامپزشکی انتاریو (OVC) در دانشگاه Guelph، قبولی دانشجویان در آزمون  MCAT (آزمون پذیرش کالج پزشکی) می باشد. MCAT آزمونی است که دانشجویانی که می خواهند برای پزشکی اقدام کنند نیز باید آن را با موفقیت پشت سر بگذارند.

پس از اتمام تحصیلات، دانشجویان باید از طرف دولت استانی، مجوزی را برای شغل دامپزشکی دریافت کنند. لزوماً همه دامپزشکان با حیوانات سروکار ندارند. طبق گفته انجمن پزشکی دامپزشکی کانادا (CVMA)، حدود ۴۰ درصد از متخصصان دامپزشکی در کلینیک های حیوانات کار می کنند. دامپزشکان همچنین بر سلامت عمومی نیز بسیار موثرند، زیرا بیماری ها و مسایل حیوانات مانند بیماری هاری بر جمعیت انسانی نیز تاثیرگذار است.

شرایط لازم برای پذیرش دامپزشکی از دانشگاه های کانادا

 • تکمیل حداقل دو سال دوره تمام وقت لیسانس. اپلیکیشن های دانشجویان برای مقطع دکترای دامپزشکی (DVM)، ممکن است در سال سوم دوره لیسانس فرستاده شود.
 • اتمام ۸ درس پیش نیاز دانشگاه. این درس ها شامل زیست شناسی سلولی، بیوشیمی، ژنتیک، آمار، دو درس در حوزه علوم بیولوژیکی و دو درس در حوزه علوم انسانی یا علوم اجتماعی می شود.
 • تجربه عملی دامپزشکی و کار با حیوانات
 • ارائه فرم اطلاعات سوابق
 • ۳ توصیه نامه ( دو تا از این توصیه نامه ها باید از طرف دامپزشکانی باشد که شما با آن ها کار کرده اید).
 • مصاحبه
 • متقاضی باید کانادایی باشد.

متقاضیان کانادا، از جمله شهروندان دوگانه باید ساکنان انتاریو باشند. “ساکن” کسی است که در انتاریو برای ۱۲ ماه اقامت دارد.

تعدادی از دانشگاه هایی که در کانادا دوره دامپزشکی ارائه می دهند:

 • دانشگاه دالهاوزی Dalhousie University
 • دانشگاه گوئلف University of Guelph
 • دانشگاه سسکچوان University of Saskatchewan
 • جورجیان کالج Georgian College
 • دانشگاه کلگری University of Calgary
 • دانشگاه منیتوبا University of Manitoba

اگر فارغ التحصیل رشته دامپزشکی از یکی از دانشگاههای ایران هستید و قصد دارید مجوز اشتغال در این رشته را در کانادا کسب کنید باید مجموعه آزمونهایی با عنوان آزمونهای بورد ملی را که گذراندن تمامی آنها بین 3 تا 5 سال به طول می انجامد به شرح زیر با موفقیت پشت سر بگذارید:

پس از ثبت نام و ارزیابی مدارک در کالج دامپزشکی استان مربوطه، باید در آزمونی شرکت کنید که توانایی علمی شما در حوزه های آناتومی، داروشناسی، سم شناسی، آسیب شناسی، پزشکی، جراحی، بیهوشی و تشخیص، ارزیابی شود:

 • Basic and Clinical Sciences Exam (BCSE)

پس از قبولی در این آزمون و پیش از ورود به مرحله بعد، مجاز خواهید بود که برای آمادگی بیشتر، در دوره ای آکادمیک که در انتاریو در دانشگاه گوئلف برگزار میشود، 470 ساعت آموزش تئوری و عملی را با این عنوان ببینید:

 • Veterinary Skills Training and Enhancement Program (VSTEP)

پس از کسب آمادگیهای لازم، اکنون گام در آزمون دیگری میگذارید که فقط سالی دوبار برگزار میشود:

 • the North American Veterinary Licensing Examination (NAVLE)

از آنجایی که با قبولی در آزمون اخیر، لیاقت و توانایی شما در حوزه های تئوری اثبات شده، نوبتی هم که باشد، نوبت یک آزمون عملی است. اما قبل از آن، باز هم این شانس را دارید که در یک دوره آموزشی با این عنوان شرکت کنید تا برای امتحان عملی آماده شوید:

 • Restricted Licence under supervision

و حالا نوبت این آزمون عملی است که بتواند مهارتهای تکنیکی شما را ارزیابی کند:

 • Clinical Proficiency Examination (CPE)

نهایتا بعد از قبولی در آزمون عملی، شما امروز میتوانید از کالج مربوطه تقاضای لایسنس کنید. البته مجوز اشتغال شما بعد از قبولی در یک امتحان کوچک دیگر با موضوع دستورالعملهای اجرایی و قوانین رفتاری مربوط به محیط کار دامپزشکی، به این نام صادر میشود:

 • the CVO Jurisprudence Examination

مبارک است. حالا شما آماده ی کار در کانادا به عنوان یک دامپزشک هستید.

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط