ویزای دانش‌آموزی

دوره‌های آموزشی مدارس کانادا

مدارس کانادا

آموزش پیش دبستانی در کانادا: آموزش پیش دبستانی کانادا همه‌ی تحصیلات رسمی و غیر رسمی قبل از 5 سالگی (هنگامی که تحصیل اجباری شروع می‌شود) را در بر می‌گیرد. این آموزش‌ها شامل برنامه‌های خردسالان و کودکان، مهدکودک‌ها و کودکستان‌ها می‌باشد. حضور در مدارس کانادا  برای کودکان زیر 5 سال هنگامی که پیش دبستانی‌ها و مهدکودک‌ها خصوصی هستند، اجباری نیست. با این حال، کودکستان بخشی از سیستم آموزش دولتی است و برای کودکانی که در اول سپتامبر، هنگام شروع سال تحصیلی، به سن 5 سالگی می‌رسند، اجباری می‌باشد.

در کانادا انواع مختلفی از مدارس پیش دبستانی از جمله مدارس غیرانتفاعی- مشارکتی-  وابسته به کلیسا -مدارس محلی- خصوصی و مدارس مونتسوری وجود دارد. یک مدرسه‌ی مشارکتی معمولا کم‌هزینه ترین مدرسه بین مدارس دیگر است زیرا والدین به صورت داوطلبانه به عنوان کمک معلم همراه با معلمان حرفه‌ای با آنجا همکاری دارند. مدارس وابسته به کلیسا معمولا وابسته به مراکز مذهبی است و ممکن است  شامل آموزش‌های مذهبی شود (الزامی نیست که دانش‌آموز از مذهب مشابه با مدرسه پیروی کند). مدارس خصوصی گران‌ترین مدارس هستند و این امر با توجه به خانگی و کوچک بودن مدارس تا بزرگ و سفارشی بودن آن متغیر است.

کودکان مخصوصا آن‌هایی که زبان اصلی والدینشان انگلیسی یا فرانسه نیست بهتر است به مهدکودک فرستاده شوند. بعد از چند سال در مهد کودک، کودک با جامعه‌ی محلی ادغام شده و سازگاری می‌یابد و برای ورود به مقطع ابتدایی (مخصوصا وقتی که در خانه به زبان انگلیسی یا فرانسه صحبت نمی‌شود)، آماده می‌شوند. والدین نیز می‌توانند از طریق تماس‌های پیش دبستانی در جامعه برای خود دوست پیدا کنند.

مدارس ابتدایی در کانادا: کودکان بعد از رسیدن به 5 سالگی باید در اول سپتامبر مدرسه را شروع کنند. اولین سال های آموزش اجباری در کانادا، آموزش ابتدایی یا دبستان نامیده می‌شود. مدارس ابتدایی معمولا مختلط هستند (دختران و پسران در یک کلاس) و معمولا تا 11 سالگی (پایه‌های اول تا ششم) تا زمان رفتن به دبیرستان (سال‌های اول) در آنجا حضور دارند. در برخی مناطق دانش‌آموزان تا 13 سالگی تا پایه‌ی هشتم، قبل از حضور در سال‌های ارشد دبیرستان در آنجا حضور می‌یابند. برنامه‌ی درسی مدارس با توجه به سازمان و اهداف آموزشی هر مدرسه و انجمن محلی متغیر است. ارتقا از یک پایه به پایه‌ی بعدی بر اساس آزمون‌ها است و کودکی که عملکردش ضعیف است، ممکن است نیازمند تکرار آن پایه باشد در حالیکه ممکن است به یک دانش‌آموز با استعداد اجازه‌ی جهش به پایه‌های بعدی داده شود. مدارس ابتدایی دستورالعملی برای مهارت‌های پایه‌ی خواندن، نوشتن و ریاضیات و همچنین تاریخ، جغرافیا، صنایع، موسیقی، علوم، هنز و تربیت بدنی (ورزش) ارائه می‌کنند. فرانسه و برخی زبان‌های خارجی که قبلا فقط در دبیرستان‌ها تدریس می‌شدند، اکنون در برخی نواحی در سال‌های آخر مقطع ابتدایی نیز تدریس می‌شوند و در صورت تمایل، فرزندتان می‌تواند در کودکستان یا پایه اول به برنامه‌ی اولیه‌ی فرانسه  نیز وارد شود.

مدارس متوسطه در کانادا: آموزش دوره‌ی متوسطه  در کانادا برای دانش‌آموزان بین 12 تا 18 سال (پایه‌های 7 ام تا 12 ام) می‌باشد. این دوره در دبیرستان گذرانده می‌شود و ممکن است به دو بخش جونیور و سنیور (ارشد) (که در ساختمان‌های متفاوت یا حتی در مکان‌های مجزایی برگزار می‌شوند) تقسیم شود.  دبیرستان‌های کانادا به دو قسمت جونیور برای افراد 12 تا 14 سال (پایه های 7 تا 9) و کلاس‌های سنیور برای افراد 15 تا 17 سال (پایه های 10 تا 12) تقسیم می‌شوند. همانند مدارس ابتدایی، مدارس متوسطه نیز مختلط هستند.

مدارس متوسطه کانادا ممکن است در برنامه‌های تحصیلی (آکادمیک) یا فنی حرفه‌ای یا هنر تخصص داشته باشند؛ همه شامل برخی سیستم‌های آموزشی هستند که دانش‌آموزان را برای کالج‌های حرفه‌ای یا محلی و یا دانشگاه آماده می‌کنند. دروس اجباری یا اصلی برنامه‌ی درسی باید در ترم‌ها یا سال‌های تعیین شده توسط هر استان، تدریس شود. این دروس معمولا شامل انگلیسی (فرانسه)، ریاضیات، علوم عمومی، بهداشت، ورزش (آموزش فیزیکی) و مطالعات اجتماعی و علوم اجتماعی (که ممکن است شامل تاریخ و دولت کانادا، جغرافیا، تاریخ جهان و مسائل اجتماعی  باشند) می‌باشند. علاوه بر دروس اجباری، دانش‌آموزان دروسی اختیاری که در آینده به نفع آنها است، انتخاب می‌کنند.

دروس اختیاری معمولا با توجه به نیمی از فعالیت‌های دانش آموز در پایه‌های نهم تا دوازدهم تشکیل می‌شود. حول و حوش پایه‌ی نهم، دانش‌آموزان برای شروع برنامه‌ریزی شغلی خود و انتخاب دروسی که در حوزه‌ی انتخابی‌شان به سود آنهاست، مشاوره‌ی راهنمای شغلی را دریافت می‌کنند. این مشاوره در کل سال‌های ارشد (Senior) دبیرستان و در کالج ادامه دارد. مدارس بزرگتر ممکن است گزینه‌های مختلفی برای دروس انتخابی در سه سطح تحصیلی، حرفه‌ای و عمومی ارائه دهند. دانش‌آموزانی که قصد رفتن به کالج یا دانشگاه را دارند دروسی را که بر علوم آکادمیک (زیست، شیمی، فیزیک)، ریاضیات عالی (جبر، هندسه، مثلثات و حسابان)، ادبیات انگلیسی یا فرانسه‌ی پیشرفته، انشا، علوم اجتماعی یا زبان‌های خارجی را انتخاب می‌کنند.

برنامه‌های فنی و حرفه‌ای ممکن است آموزش خود را در 4 حوزه‌ی زیر ارائه دهند: آموزش کشاورزی که دانش آموزان را برای مدیریت و عملیات مزارع آماده می‌کند؛ آموزش کسب و کار که به دانش‌آموزان درباره‌ی حوزه‌های تجاری آموزش می‌دهد؛ اقتصاد خانه که دانش‌آموزان را برای مدیریت خانه، مراقبت از کودک و بیمار آماده می‌کند؛ آموزش‌های حرفه‌ای و صنعتی که آموزش‌هایی را برای مشاغل مکانیک، تولیدی، ساخت و ساز و سایر حرفه‌ها به دانش‌آموزان ارائه می‌کند. دانش‌آموزانی که علاقمند هستند از دبیرستان به کسب و کار وارد شوند ممکن است دوره‌های تایپ، کتابداری، علوم رایانه و یا سایر دوره‌های انگلیسی یا فرانسه را بگذارنند.

ورزش‌های مدرسه در کانادا مشهور هستند اگرچه اکثرا در خارج از ساعات مدرسه (فعالیت فوق برنامه) انجام می‌شوند. ورزش‌های تیمی پرستیژ بالایی در دبیرستان دارند و بودن در تیم مدرسه برای بسیاری از دانش‌آموزان نسبت به دانش‌آموز برتر کلاس بودن از اهمیت بیشتری برخوردار است. اغلب به شوخی گفته می‌شود که دانش‌آموزانی که در ورزش برتری دارند در کارهای تحصیلی خود بسیار ضعیف و تنبل هستند. با این حال اگر نمرات دانش‌آموز به حد نصاب مورد نیاز نرسد، تا زمان بهبود نمراتش از حضور او در تیم ورزش جلوگیری به عمل می‌آید (و او به طور مداوم مورد نظارت قرار می‌گیرد). ورزش دبیرستان در مرکز فعالیت‌های مدرسه است و همچنین در صدر فعالیت‌های مهم کالج‌های کانادا می‌باشند.

علاوه بر ورزش، بسیاری از فعالیت‌های تحت اسپانسرشیپ مدرسه از جمله باشگاه‌های علوم و طبیعت، سازمان‌های موسیقی (باندهای موسیقی و گروه کر)، گروه‌های هنری و نمایش و باشگاه‌‌های زبان در خارج از ساعات مدرسه انجام می‌شوند. اکثر دبیرستان‌ها یک روزنامه‌ی دانش‌آموزی و یک تاریک خانه‌ی عکاسی نیز در اختیار دارند. کالج‌ها و دانشگاه‌ها و همچنین کارفرمایان توجه زیادی به دستاوردها و موفقیت‌های دانش‌آموزان در فعالیت‌های فوق برنامه‌ی دبیرستان دارند. دبیرستان‌های کانادا همچنین مراکز اجتماعی مهمی محسوب می‌شوند و مشارکت در رویدادهای اجتماعی تحت سازماندهی مدرسه همانند رقص‌های مدرسه و بازی‌های هاکی فصلی بسیار رایج هستند.

نوشته های مرتبط