دسته بندی نشده, ویزای دانش‌آموزی, ویزای دانشجویی, ویژه

ده مکان رایگان یا ارزان یادگیری زبان فرانسه در شهر مونترال

یادگیری زبان فرانسه

آیا شما هم جزو آن دسته هستید که بدون داشتن مهارت زبان فرانسه به مونترال آمدید؟ یا در شرف آمدن هستید؟

احتمالا شما هم چند هشداردوستانه از آشنایان یا شبکه های اجتماعی دریافت کرده اید که اگر چه مونترال یک شهر دو زبانه است، ولی زندگی وکار کردن در اینجا نیاز به یک حداقلی از مهارت زبان فرانسه دارد. اینکه چگونه منوی رستوران را بخوانید و با اطمینان در اماکن عمومی سراغ دستشویی را بگیرید گام های اولیه خوبی هستند، اما برای بلند مدت کافی نیست. خصوصا اگر صاحب فرزندی هستید دو راه بیشتر ندارید یا ثبت نام در مدارس دولتی فرانسه زبان یا مدارس خصوصی. مدارس فرانسوی تعصب خاصی روی زبان فرانسه دارند و تمام مکاتبات مدرسه به زبان فرانسه انجام می گیرد،  پدرومادرها مجبور هستند فرزند خود را در یادگیری زبان فرانسه همراهی کنند. در غیر اینصورت حتی برای خواندن نامه های معمولی هم دچار مشکل خواهند شد، به نظر می رسد در کبک و حتی مونترال هیچ راه فراری از یادگیری زبان فرانسه وجود ندارد و البته خیلی از مهاجران از آن به عنوان فرصت یاد می کنند!

شاید شما قبلا برنامه های “سریع و آسان” مانند اپ  Duolingo یا گزینه های گران تر مانند Rosetta Stone را تجربه کرده اید. یا شاید ساعت ها  کارتون های فرانسوی زبان را در YouTube  تماشا کردید مثل قسمت های قدیمی تر  Simpsons که یک روش عالی جهت تقویت مهارت شنیداری است.

ولی هیچ کدام اینها نمی تواند جایگزین روشهای قدیمی باشد. البته این از خوش شانسی مهاجرین است که دولت کبک، حساسیت زیادی روی زبان فرانسه دارد و تلاش و هزینه های زیادی برای تدریس زبان فرانسه به تازه واردین صرف می کند تا  بسیاری از راه های  یادگیری رایگان زبان فرانسه را در اختیارتازه واردین بگذارد. در اینجا  ما به  10 مورد عمده راه یادگیری رایگان یا ارزان زبان فرانسه اشاره می کنیم که اگر همراه با اشتیاق و پشتکار شخصی باشد می تواند مشکل زبان فرانسه را تا حدودی برای مهاجرین حل کند.

The Language Laboratory at the BaNQ (رایگان)

ساکنین مونترال می توانند از خدمات لابراتوار زبان کتابخانه ملی کبک به طور رایگان استفاده کنند. برنامه های متنوع آموزشی مثل  Mango Languages, Rosetta Stone, Tout Apprendre و Learning Express  در کامپیوترهای لابراتوار زبان نصب شده است که با عضویت و داشتن یک حساب کاربری می توانید از این خدمات استفاده کنید و حتی در خانه هم به این برنامه ها دسترسی داشته باشید.

Conversation Exchange (رایگان)

آموزش زبان از طریق ایجاد کانال گفتگو با استفاده از اطلاعات موجود در سایت Craigslist  یک روش زبان آموزی از طریق روابط اجتماعی است  اگر چه زیاد قابل اعتماد نیست. هدف این است که اشخاصی که به زبان های مادری متفاوتی سخن می گویند را با هم آشنا کند تا هر دو طرف فرصتی برای تمرین داشته باشند.این سایت به عنوان یک لیست شخص ثالث عمل می کند که برقراری این ارتباط را تسهیل می کند. این لیست فقط به انگلیسی و فرانسه محدود نمی شود اگر شما به زبان فارسی، اسپانیایی، ماندارین، عربی، ترکی (و یا هر چیز دیگری) صحبت می کنید، احتمالا کسی را پیدا خواهید کرد که علاقمند به یادگیری است. مثلا تاجری که نیاز به یادگیری این زبانها دارد. این روش برای کسانی توصیه می شود که اهل حرف زدن و قدری هم ماجراجو باشد، برقراری این مکالمات آسان است و آنلاین هم امکان پذیر است فقط کافی است دو شرکت کننده همدیگر را انتخاب کنند و اگر نخواستند ادامه بدهند می توانند به راحتی عوض کنند.

Ministry of Immigration — Classroom Courses (رایگان)

وزارت مهاجرت کبک بطور جد تصمیم دارد کسانی که به استان کبک مهاجرت می کنند زبان فرانسه  را یاد بگیرند، این کلاسها یک سری تهسیلات مثل ارائه مهد کودک  یا  کارت مترو جهت رفت وآمد و پرداخت یک سری هزینه های شخصی  را هم دارد. این کلاسها به صورت فشرده، تمام وقت، نیمه وقت و دوره های آموزشی خاص هر ساله در چندین نوبت برگزار می شود. اگر در مورد یادگیری زبان فرانسه جدی هستید، برنامه های وزارت  مهاجرت کبک اولین قدم می تواند باشد.

Ministry of Immigration — Digital Courses (رایگان)

وزارت مهاجرت کبک دوره های آنلاین فرانسه را نیز برای مهاجرین ثبت نام کننده ارائه می دهد، حتی اگر حضور فیزیکی در استان کبک نداشته باشید. به دوصورت ارائه می شود: یکی دوره های خودآموزی و دیگری کلاس های آنلاین همراه با معلم. دوره های آنلاین به طور کامل رایگان هستند و در دسترس مهاجرانی می باشد که هنوزاز خدمات 1800 ساعت کلاسهای حضوری استفاده نکرده باشند.

Mundo Lingo (رایگان)

یک سازمان غیر انتفاعی است که میزبان ایونتهای رایگان و گاه به گاه تبادل زبان در مونترال و در سراسر جهان است.معمولا هر ساله  در سرتاسر شهر مونترال در سالنهای مختلف برنامه هایی را  اجرا می کنند. این  برنامه ها می تواند یک  گزینه عالی برای تازه واردین علاقه مند به پیدا کردن دوستان فرانکوفون  باشد !

Explore Bursary Program (رایگان)

یک برنامه پنج هفته ای فشرده برای دانشجویان و کسانی که اخیرا  فارغ التحصیل شده ه اند می باشد.اعطاء بورسیه 2200دلاری شامل  هزینه شرکت در اردوهای تابستانی زبان فرانسه است. که هزینه ثبت نام ، مفاد آموزشی، غذا، فعالیت ها، و اقامت را در موسسات ارائه  کننده دوره های آموزشی در سراسر کانادا شامل می شود. واجدین شرایط دریافت بورسیه تصادفی انتخاب می شوند، بنابراین نباید تنها به چنین شانسی اکتفا کرد.

Meetup Montréal (رایگان)

به کاربران خود اجازه می دهد تا ایونتهایی را میزبانی کنند که تمرکز بر روی یادگیری و تبادل زبان دارند این ایونتها معمولا به انگلیسی یا فرانسه است. این وبسایت فقط جهت لیست کردن، گروهها را شارژ می کند ولی شرکت در این گروهها رایگان است حتی ممکن است شما بخواهید یک ایونت را بخرید و برگزار کننده این ایونت باشید.

Commission Scolaire de Montréal (پولی)

دوره های مختلف فرانسه را در سراسر مونترال از طریق مدارس برگزار می کند، دوره های روزانه و شبانه پاره وقت و تمام وقت را ارائه می دهد. وب سایت آنها، متاسفانه، بسیار وحشتناک است، اما برنامه ها نسبتا ارزان هستند حدودا  75 دلار برای هر دوره . بعد از اینکه مکان مناسب خود را انتخاب کردید، باید با مدرسه مربوطه  به طور مستقیم برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

YES Montreal (پولی)

افراد جویای کار اگر نیاز به کلاسهای فرانسوی مربوط به کار خاص داشته باشند می توانند در دوره های  4 هفته ای که توسط خدمات استخدامی جوانان ارائه می شود شرکت کنند. طرح درس به طور خاص متناسب با دانش پایه زبان فرانسوی طراحی شده است، با تاکید بر بهبود مهارت های مکالمه در یک زمینه کسب و کار. کلاس ها 75 دلار هزینه دارند و شامل نامه نگاری وکارگاه های مصاحبه شغلی هم می شود.

YMCA French Courses (پولی)

این یکی به درد من اصلا نمی خورد چون واقعا گران هست و شامل وام و بورس هم برای افراد بالای 17 سال نمی شود.اما طیف گسترده ای از دوره های فرانسه  بسته به دسترس بودن و سطح مهارت ارائه می دهد که شامل برنامه های فشرده، دوره های فن مکالمه، نوشتن و خواندن، زبان فرانسه  بیزینس، و آمادگی TFI می باشد. شاید بهتر باشد کسانی که در این دوره ها شرکت کردند نظربدهند!  هزینه هر دوره  4 هفته ای (100 ساعت) 1،216 تا 1،080 دلار می باشد، بستگی به این دارد که شما چه برنامه درسی را انتخاب کنید. اما امکان کمک مالی برای افرادی که کمتر از 17 سال  سن دارند،وجود دارد و دانش جویان خارجی اگر در در یک دوره زبان، ثبت نام کنند دسترسی رایگان به عضویت کامل  YMCA  خواهند داشت.

نوشته های مرتبط