ویزای دانش‌آموزی

ثبت نام در مدارس روزانه کانادا

مدارس روزانه کانادا

دانش‌آموزان دبستانی و دبیرستانی معمولا در یک دبیرستان دولتی نزدیک به خانه‌ی خود حضور دارند. اگر ترجیح شما تحصیل در یک مدرسه‌ی دولتی یا یک مدرسه‌ی خاص است، معمولا باید ملکی در آن محل خریداری یا اجاره کنید. اگرچه می‌توانید فرزندتان درخواست دهید که فرزندتان در مدرسه‌ای خارج از محله‌ی شما تحصیل کند. همه‌ی مدارس ترجیح می‌دهند که کودک تحصیل خود را از ابتدای ترم جدید شروع کنند (نیمسال), اگرچه این امر اجباری نیست.

والدین برای مشخص کردن اینکه کدام مدرسه برای فرزندشان تعیین شده است و  برای مشخص کردن مستندات مورد نیاز برای ثبت نام، باید از دفتر مرکزی منطقه‌ی آن مدرسه یا هیئت آموزشی پرس و جو نمایند. معمولا باید مدارکی از وضعیت اقامت خود، سوابق مهاجرت و سکونت، پاسپورت، شناسنامه و جزئیات سوابق پزشکی فرزند خود از جمله سیستم ایمنی و  تست توبرکولین  را ارائه کنید. همچنین لازم است که سوابق آموزشی فرزند، از جمله گزارش تحصیلی از مدرسه‌ی قبلی نیز ارائه شود. این کار برای تعیین کلاس و پایه‌ی دانش آموز انجام می‌شود و باید کاملا دقیق همراه با نمونه مقالات، پروژه‌ها و امتحانات باشد.

بسیاری از شهرها سرویس رفت و آمد (حمل و نقل) به مدرسه را از طریق اتوبوس‌ها ارائه می‌دهند. اگرچه این سرویس‌ها ممکن است برای مدارس خاص و فقط در پایه‌های خاصی فراهم شده باشد و یا ممکن است به فاصله از محل زندگی نیز بستگی داشته باشد. یعنی فقط وقتی که فاصله ی خانه تا مدرسه بیش از 2 یا 2.5 مایل است، سرویس مدرسه وجود دارد.

شرایط و ساعات مدرسه

سال تحصیلی در کانادا معمولا از هفته‌ی اول سپتامبر شروع شده و تا پایان ژوئن (10 ماه) ادامه دارد و به دوره یا سه ماهه‌هایی (ترم/ نیمسال) تقسیم می‌شود. مدارس کمی وجود دارد که در همه‌ی سال به آموزش خود ادامه دهند و سال تحصیلی برخی از آنها از اواسط آگوست تا انتهای می ادامه دارد. تاریخ تعطیلات مدارس از پیش توسط مدرسه اعلام می‌شود و این کار باعث می‌شود که والدین زمان بسیار زیادی برای برنامه ریزی تعطیلات خانوادگی در زمان تعطیلی رسمی مدارس داشته باشند.

مدارس ابتدایی کانادا معمولا از  ساعت 8:30 دقیقه‌ی صبح شروع شده و تا 3 یا 3:30 دقیقه بعد از ظهر با یک ساعت برای نهار ادامه می‌یابد. معمولا دو زنگ تفریح (تنفس) 15 دقیقه‌ای وجود دارد که  به دانش آموزان اجازه می‌دهد تا از فشار بین کلاس‌ها دور شوند. در دبیرستان‌ها, ساعت‌ها معمولا از 8:30 صبح تا 2:30 است. فعالیت‌های فوق برنامه و ورزش‌ها بعد از ساعات مدرسه برنامه‌ریزی شده‌اند. کلاس‌های مدارس دولتی از دوشنبه تا جمعه برگزار می‌شوند و هیچ درسی در روز شنبه یا یکشنبه ارائه نمی‌شود.

امتحانات و نمرات در مدارس

هنگامی که یک دانش آموز در یک مدرسه‌ی دولتی ثبت نام می‌کند، پرونده‌ای برای او باز می‌شود و یک سیستم ارزیابی مداوم برای تمام پایه‌ها وجود دارد. برای هر مقاله به دانش‌آموزان نمره داده می‌شود و از هر درسی که در طی 13 سال تحصیلشان می‌گذرانند (پایه‌های K تا 12) آزمون گرفته می‌شود. سیستم‌های بارم‌بندی زیر در دبیرستان‌های کل کانادا استفاده می‌شود:

A: عالی: 90 تا 100

B:  خوب: 80 تا 89

C: متوسط: 70 تا 79

D: ضعیف: 60 تا 69

F:  رد شدن: زیر 60

نمرات به طیف وسعی از معیارها از جمله عملکرد دانش‌آموز در آزمون‌هایی که در بازه‌های زمانی معینی از سال برگزار می‌شوند، مشارکت در بحث‌های کلاسی، انجام تکالیف مدرسه و پروژه‌های مستقل بستگی دارد. دانش آموزان حداقل  دوباره در سال کارنامه دریافت می کنند.

دبیرستان‌ها برنامه‌ی درسی خود را به به دو دسته‌ی پیشرفته که دانش آموزان را برای رفتن به دانشگاه آماده می‌کند، و دسته‌ی عمومی که دانش‌آموزان را برای رفتن به کالج‌های محلی یا مدارس فنی آماده آماده می‌کند، تقسیم می‌شوند.

دانش آموزان دبیرستانی قبل از اتمام دبیرستان دیپلم عمومی پیشرفت آموزشی را اخذ می‌کنند که یک مدرک ورودی معتبر برای پذیرش در یکی از دانشگاه‌های مورد تائید کانادا محسوب می شود.

نوشته های مرتبط