دانستنیهای کانادا

تمدید کارت PR و گرفتن شهروندی

تمدید کارت PR

تمدید کارت pr و گرفتن شهروندی کانادا

یکی از موضوعاتی که همیشه برای مهاجرین مساله ساز بوده، بحث تمدید کارت PR و شرایط گرفتن شهروندی است. در این مطلب سعی شده است به طور خلاصه در مورد این دو موضوع صحبت شود. 

تمدید کارت PR

کارت PR  یا همان Permanente Residence Card دارای 5 سال اعتبار است و برای تمدید آن، شما باید بعد از لندینگ، به مدت ۲ سال از ۵ سال را حضور فیزیکی در کانادا داشته باشید. در واقع شما باید ۷۳۰ روز در ۵ سال گذشته را در کانادا بوده باشید. محاسبه این مدت حضور کاملا ساده است و هیچ پیش شرطی ندارد. مثلا این نیست که شما باید این مقدار از روزها در هر سال را بوده باشید و یا حداقل روزهای پیوسته باید فلان مقدار باشد. خیر. یعنی اگر حتی شما ۲ روز هم در کانادا باشید، این دو روز حساب شده و از مقدار کل کم خواهد شد. با این وجود شما میتوانید برای تمدید کارت PR  خودتان اقدام کنید. البته اگه نمیخواهید پاسپورت بگیرید و شهروند بشوید. چون در صورت گرفتن شهروندی، کارت PR  شما باطل میشود.

گرفتن شهروندی

یکی از موضوعات مورد بحث در تمامی دولتهای کانادا، یعنی هر دولتی که روی کار آمده و رفته، بحث مهاجرت و سیتیزن شیپی بوده و بارها این قوانین دستخوش تغییر شده است. تا اینکه دولت آقای هارپر قانونی را بنام قانون C24 تصویب کرد که می توان گفت این قانون نقطه سیاهی در تاریخ مهاجرتی کانادا محسوب می شد. طبق این قانون گرفتن شهروندی بسیار سخت تر شده و یک سری بندهای دست و پاگیر به آن اضافه شده بود.

این قانون حضور سه سال از پنج سال را به چهار سال از شش سال افزایش داد و نکته دوم این بود که شما باید ۶ ماه از هر سال را حضور فیزیکی در کانادا می داشتید که این سال برای شما جزو آن 4 سال مورد نیاز محسوب بشود و در واقع محدودیتی برای تعداد روزهای حضور در یک سال تصویب شد و هزینه ها افزایش پیدا کرد و شرط آزمون زبان از محدوده سنی ۱۸ تا 54 سال تبدیل  به ۱۴تا ۶۴ سال گردید و مجموعاً قوانین بسیار سخت شد.

تا اینکه دولت آقای ترودو که یکی از شعارهای انتخاباتیشان لغو این قانون C24 بود، با پیروزی در انتخابات نخست وزیری اخیر، به وعده ی خودشان وفا کرده و پیشنهاد لغو این قانون را ارائه دادند که اکنون در مراحل پایانی تصویب به سر میبرد و امیدواریم که هرچه زودتر تصویب شود و من فکر نمی کنم مشکلی از بابت لغو قانون C24 وجود داشته باشد .

حالا به این موضوع  می پردازیم که وقتی یک نفر بخواهد سیتیزن کانادا بشود چکار باید بکند:

1-     اولین تغییر، حضور سه سال از پنج سال در کانادا است. یعنی در واقع هر زمان که بخواهید برای گرفتن شهروندی اقدام کنید، ۵ سال گذشته شما را بررسی می کنند و اگر در ۵ سال اخیر شما سه سال یا 1095 روز در کانادا بوده باشید شرایط این بند را احراز کرده اید. این موضوع خیلی مهم است که فقط 5 سال اخیر شما را بررسی میکنند. به عنوان مثال ممکن است یک نفر بعد از لندینگ ۲ سال در کانادا مانده باشد و سپس کانادا را ترک کرده باشد و ۴ سال هم به کانادا نیامده باشد. اگر این فرد بخواهد شهروندی دریافت کند، مشکلی که به وجود میاید این است که از آن دو سال گذشته فقط یک سالش محسوب میشود زیرا یک سال آن در پنج سال اخیر نبوده. این شرایط در قانون قبلی 4 سال از 6 سال بود.

2-     در تغییر دوم قوانین شهروندی، حضور موقت هم در آن 1095 روز محسوب می شود. در واقع حضور در کانادا دو نوع است، اقامت موقت مثل دانشجوها و اقامت دائم. در قانون قبلی یعنی C24، حضور موقت قبل از گرفتن PR در آن 1095 روز محسوب نمی شد. یعنی مثلاً اگر شما چهار سال هم در کانادا درس میخواندید، تا زمانی که PR نداشتید یک روز آن هم به حساب نمی آمد. اما طبق قوانین جدید، نصف حضور موقت شما جزء روزهای اقامتتان حساب می شود و سقف این اقامت نیز یک سال است. فرض کنید شما دانشجو هستید و به کانادا تشریف آورده اید و سه سال مدام در کانادا بوده و درس خوانده اید. این سه سال شما معادل یک سال و نیم است ولی چون سقف پذرش اقامت موقت یکسال است در نهایت برای شما یک سال از 3 مورد نیاز را حساب می کنند که باز هم بسیار خوب است.

3-     سومین تغییر این است که طبق قوانین قبلی، شما باید 6 ماه از هر سالی که می خواستید در آن چهار سال از شش سال محسوب شود، در کانادا میبودید تا آن یک سال جزء سالهای اقامت شما برای گرفتن شهروندی به حساب بیاید. در قوانین جدید این شرط برداشت شده است. در حالت قبلی مثلاً اگر شما از ماه جولای به بعد می آمدید، چون تعداد ماهها در آن سال کمتر از 6 ماه میشد، آن سال، در شمارش محسوب نمی شد که این بند اکنون کلاً حذف شده است. در واقع 1095 روز حضور را می شمارند حال اینکه ممکن است شما در یک سال یک یا دو ماه در کانادا بوده باشید.

4-     تغییر چهارم تغییر شرایط سنی گذراندن آزمون شهروندی است. همانطور که می دانید همه باید امتحان شهروندی را پاس کنند. در دولت آقای هارپر طبق قانون C24 محدوده سنی بین 14 تا 64 سال بوده است و این محدوده در دولت آقای جاستین ترودو قرار است به 18 تا 54 سال تبدیل شود. به هر حال برای شخص 64 ساله خیلی سخت هست که این امتحان را بگذراند.

5-     تغییر بعدی، برداشته شدن اجازه دولت برای لغو سیتیزن شیپی و گرفتن پاسپورت افرادی است که دولت آنها را خطرناک میداند. و دیگر به دولت چنین اجازه ای داده نخواهد شد.

6-     نکته بسیار مهمتر در قوانین جدید این است که طبق قانون قبلی باید تعهد می دادید و  قسم میخوردید که می خواهید در کانادا زندگی کنید و در صورت ترک کانادا برای مدت طولانی، دولت میتوانست به این بهانه شهروندی شما را بگیرد. طبق قوانین جدید در دولت آقای ترودو شما میتونید سیتیزن شیپی خودتان رو دریافت کرده و دیگر کانادا زندگی نکنید و هر کجا را خواستید برای زندگی انتخاب نمایید و دیگر هیچ محدودیتی وجود.

هزینه دریافت شهروندی:

هزینه شهروندی در حال حاضر برای بزرگسالان 630 دلار و برای کودکان 200 دلار است.

برای اطلاع از شرایط تحصیل و اقامت کانادا با مشاورین آریان کانادا تماس بگیرید.

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط