اقامت کانادا, ویزای دانشجویی

تمایل دانشجویان خارجی به اقامت در کانادا پس از تحصیل

اقامت در کانادا

یافته‌های یک گزارش از بخش صنعت، نشان می‌دهد که چگونه عوامل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی موجب جلب نظر دانشجویان خارجی به ماندن در کانادا پس از فارغ التحصیلی می‌شود.

این گزارش جدید نشان می‌دهد که دانشجویان بین المللی، چه آنهایی که اکنون در حال تحصیل در کانادا هستند و چه افرادی که در حال برنامه‌ریزی برای تحصیل در این کشور می‌باشند، به شدت تمایل دارند برای اقامت دائم کانادا و کار پس از فارغ التحصیلی تقاضا دهند.

این گزارش که تحت عنوان “بررسی و درک انگیزه‌های اقامت دانشجویان خارجی در کانادا پس از فارغ التحصیلی” منتشر شده، بر اساس یافته‌های دو نظرسنجی ارائه شده است: یکی نظرسنجی World Education Services درباره دانشجویانی که در آینده به کانادا خواهند آمد و دیگری نظرسنجی انجام شده توسط اداره تحصیلات بین الملل کانادا (CBIE) درباره دانشجویانی که در حال حاضر مشغول به تحصیل در موسسات آموزشی پس از دبیرستان در کانادا می‌باشند.

نتایج بررسی‌های انجام شده در این گزارش نشان می‌دهد بیش از 50 درصد از افراد خارجی نظرسنجی شده که قصد تحصیل در دانشگاه‌های کانادا را دارند، تصمیم دارند برای اقامت دائم کانادا و کار در کانادا پس از فارغ التحصیلی اقدام نمایند.

برخی از دلایلی که این افراد تمایل به درخواست اقامت دائم در کانادا دارند شامل فرصت‌های شغلی بهتر، محیط‌های کاری مناسب‌تر و استانداردهای زندگی بهتر کانادا در مقایسه با کشور مبدا آنها می باشد.

دانشجویان بین المللی در کانادا پس از فارغ التحصیلی، تمایل به درخواست اقامت دائم و کار در کانادا را دارند. نظرسنجی               CBIE  نشان داد احتمال اینکه پاسخ دهندگان پس از فارغ التحصیلی درخواست اقامت دائم کانادا را بدهند حدود 50 درصد است و احتمال اینکه آن‌ها پس از فارغ التحصیل شدن درخواست اشتغال به کار بدهند بیش از 60 درصد خواهد بود. هدف از نظرسنجی CBIE بررسی این مطلب بود که تجربه دانشجویان بین المللی از تحصیل در مؤسسات تحصیلی کانادایی چگونه بوده است.

نویسندگان گزارش ادعا می‌کنند که دانشجویان بین المللی که از کشورهای کمتر ثروتمند به کانادا می‌آیند، بیشتر احتمال دارد به دلیل یافتن فرصت‌های شغلی بهتر، در کانادا اقامت کنند.

در زیر برخی از یافته‌های بیشتر که در گزارش ذکر شده آمده است:

  • دانشجویان بین المللی از آفریقا و خاورمیانه تقریبا سه برابر بیشتر نسبت به دانشجویان بین المللی ایالات متحده تمایل به اخذ اقامت دائم کانادا دارند.
  • دانشجویان بین المللی که دارای دوستان کانادایی هستند، نسبت به افرادی که فقط دوستان خارجی یا دوستانی از کشور خود پیدا کرده‌اند، تمایل بیشتری برای درخواست اخذ اقامت دائم کانادا نشان می‌دهند.
  • دانشجویانی که در کالج یا مؤسسه ثبت نام کرده‌اند در مقایسه با کسانی که در دانشگاه حضور دارند، احتمال بیشتری دارد که قصد ارائه درخواست اقامت دائم کانادا داشته باشند.
  • دانشجویان بین المللی که در منطقه Prairie کانادا تحصیل می‌کنند نسبت به کسانی که در سایر نقاط کانادا تحصیل می‌کنند، بیشتر علاقه‌مند به درخواست اقامت دائم کانادا هستند.
  • دانشجویان بین المللی که کانادا را به عنوان کشوری امن در مقایسه با زادگاه خود یافته‌اند، بیشتر احتمال دارد که قصد درخواست اقامت دائم کانادا و یا کار کردن پس از فارغ‌التحصیلی را داشته باشند.

این گزارش می‌گوید که ارتباط قوی میان کار کردن در کانادا و قصد دریافت اقامت دائم نشان می‌دهد آن دسته از دانشجویان بین المللی که در کانادا می‌مانند، کار خود را دنبال خواهند کرد و در نتیجه به اقتصاد کانادا کمک خواهند کرد.

تعهد کانادا به آموزش بین المللی

دولت کانادا بارها و بارها دانشجویان بین المللی را به عنوان نامزدهای ایده‌آل برای مهاجرت به کانادا معرفی کرده است و علت آن هم به دلیل مهارت زبان این افراد در یک یا هر دو زبان رسمی کانادا، داشتن مدارک تحصیلی کانادایی و تجربه کاری آنها در کانادا معرفی شده است.

به عنوان بخشی از استراتژی آموزشی بین المللی 2014، دولت کانادا اعلام کرد که قصد دارد با دولت‌های استانی، موسسات آموزشی کانادایی و همه ذینفعان همکاری نماید تا تعداد دانشجویان بین المللی که در سال 2011 حدود 239،131 نفر بوده اند به بیش از 450،000 نفر تا سال 2022 افزایش یابد. داده‌های اداره مهاجرت، شهروندی و پناهندگی کانادا که در اوایل سال جاری منتشر شد، نشان می‌دهد که کانادا در پایان سال 2017 از هدف‌گذاری انجام شده برای سال 2022 فراتر رفته است.

دانشجویان بین المللی همچنین به ایجاد شغل در کانادا کمک می‌کنند. این گزارش ادعا می‌کند که درآمد حاصل از هزینه سالانه دانشجویان بین المللی باعث افزایش 20 درصدی اشتغال در سال‌های 2015 تا 2016 شده است.

دولت فدرال می‌گوید که به طور مداوم به دنبال راه‌هایی برای افزایش تجربه و فرصت‌های پیش روی دانشجویان آینده و فعلی بین المللی در کانادا است. همچنین، برنامه آزمایشی تحصیل و اقامت از استان نوا اسکوشیا به تمام استان های آتلانتیک کانادا گسترش یافته است. این برنامه به دانشجویان بین المللی که از یک موسسه آموزشی پس از دوره متوسطه در منطقه فارغ التحصیل می‌شوند کمک می‌کند تا کاری مرتبط با زمینه تحصیل خود پیدا کنند.

در حالیکه دانشجویان بین المللی پس از فارغ التحصیلی برنامه‌هایی را برای اقامت و کار در کانادا اختصاص داده‌اند، این گزارش توصیه‌های زیر را برای سیاست گذاران و ذینفعان علاقه‌مند به حفظ دانشجویان بین المللی در کانادا ارائه می‌دهد:

  • قبل از ورود دانشجویان بین المللی به کانادا، راجع به فرصت‌های کار و اقامت در این کشور به آنها اطلاع رسانی شود.
  • ادغام دانشجویان بین المللی با بازارهای کاری کانادا از طریق ایجاد فرصت‌های دوستی با کانادایی‌ها و فرصت‌های تجربه کار در کانادا تسهیل گردد.
  • زیرساخت‌ها و شبکه‌های ارتباطی لازم برای ایجاد ارتباطات حرفه‌ای و سهولت ورود دانشجویان خارجی به نیروی کار کانادا پس از فارغ التحصیلی ایجاد شود.

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط