دانستنیهای کانادا

تعطیلات و جشن های رسمی و غیر رسمی کشور کانادا

تعطیلات و جشن

تعطیلات و جشن ها

اگر چه کانادا، یک کشور سکولار است و بین کلیسا و دولت، جدایی وجود دارد، اما این کشور، توسط مردان و زنانی تاسیس شد، که اکثریت آنها مسیحی بودند. بسیاری از فرهنگ ها و مذهب ها، امروزه  در کانادا وجود دارد، اما هنوز بزرگترین مذهب در کانادا، مسیحیت است و کانادا شاهد بسیاری از تعطیلات مسیحیان است. دو نوع تعطیلات در کانادا وجود دارد. اولین نوع، تعطیلات قانونی است، که در آن مجبور کردن مردم به کار کردن، کاملا غیرقانونی است. مردم اگر دوست داشته باشند، می توانند در آن روز کار کنند، اما کارفرمایان، باید نرخ دستمزد بالاتر از حد معمول، به آنها پرداخت کنند. بعضی از تعطیلات قانونی در تمام کانادا برقرار هستند و بعضی فقط محدود به سطح استانی بوده و تنها در یک استان یا قلمرو خاص جشن گرفته می شوند. نوع دوم تعطیلات، بیشتر از یک جشن یا انعکاس روز خاص است. آنها ممکن است، تعطیلاتی باشند که قبلا قانونی بوده اند، اما در حال حاضر نیستند، اگر چه بانک ها و ادارات دولتی، ممکن است در این روزها، تعطیل باشند.

شنبه و یکشنبه
اکثر مردم، مجبور به کار در روزهای شنبه در طول سال، نیستند، اما افرادی که در فروشگاه های خرده فروشی و رستوران ها کار می کنند، مجبور هستند که آخر هفته ها کار کنند. بانک ها و ادارات دولتی، در این روز تعطیل هستند، هر چند که در هیچ قانونی گفته نشده که مردم در این روز تعطیل باشند. یکشنبه ها داستان متفاوتی دارد، به طور سنتی، یکشنبه، روزی بوده که مسیحیان در مراسم مذهبی شرکت می کردند. بانک ها و ادارات دولتی تعطیل هستند. انواع زیادی از مشاغل، اجازه ندارند که در این روز، فعالیت داشته باشند، در حالیکه بعضی مشاغل، از جمله مشاغل شخصی، به خصوص خرده فروشی ها، در روزهای یکشنبه، مشغول فعالیت هستند.

روز سال نو – اول ژانویه
این روز، روز تعطیلات قانونی است. اکثر کانادایی ها، در این روز، سر کار نمی روند. خود این روز، در اصل برای استراحت کردن بعد از جشن هایی، که در شب قبل مردم برای آمدن سال نو در آن شرکت می کردند، در نظر گرفته شده بود. جشن های شروع سال نو تقویمی، به بزرگی جشنهای بعضی از مناطق دیگر جهان است. با این حال، در شب سال نو در 31 دسامبر، مهمانی های لحظات آخر سال در خانه ها، مراکز اجتماعی، بارها و هتل ها برگزار می شود.
در روز اول سال نو (اول ژانویه)، بعضی از مردم در برنامه های موسوم به levées شرکت می کنند. این مهمانی های رسمی، نوعی از پذیرایی منحصر بفرد کانادا است که فرماندار کل، معاونین فرمانداران استانها، نیروهای نظامی و بقیه افراد، به مناسبت آغاز سال جدید و نیز ایجاد فرصتی برای ادای احترام مردم به آنها، برگزار می کنند. بسیاری از مراکز اجتماعی و بارها، در روز اول ژانویه باز هستند و از صبح زود تا اواخر شب، به عرضه شیر گوزن شمالی (مخلوط زرده تخم مرغ و شیر و عصاره نیشکر) می پردازند. بعضی از مراسم و جشن های سال نو، در تاریخ های متفاوتی قبل یا بعد از تعطیلات فعلی برگزار می‌شوند.

روز ولنتاین – 14 فوریه
این روز، از روز بزرگداشت سنت ولنتاین، سرچشمه می گیرد. مردم در این روز، سر کار می روند، و این روز، بیشتر اهمیت مذهبی خود را از دست داده است. این روز، روز بزرگداشت عشق و محبت است. زوجها در این روز عشق خود را به یکدیگر ابراز می کنند، با هم بیرون می روند و به همدیگر، کارت و هدایای دیگر (معمولا گل، جعبه های آب نبات یا شکلات به شکل قلب و هدایای یادگاری) می‌دهند. کودکان نیز در مدرسه کارت های روز ولنتاین خود را با هم جابجا می‌کنند.

یکشنبه عید پاک – اواخر مارچ یا اوایل آوریل
تاریخ واقعی برای یکشنبه عید پاک، از سالی به سال دیگر متغیر است، زیرا عید پاک در یکشنبه بعد از ظهور اولین ماه کامل، پس از اعتدال بهاری رخ می دهد. (21 مارچ) اکثر شغل ها، حتی خرده فروشی ها، نیز در این روز تعطیل هستند. برخی از رستوران ها، داروخانه ها و یا فروشگاه های غذای آماده، ممکن است در این روز، باز باشند. این روز، یک روز شاد برای مسیحیان است، زیرا در این روز، رستاخیز مسیح، گرامی داشته می شود. خانواده ها، به کلیسا می روند و برای یک شام بزرگ، که معمولا ران خوک یا بوقلمون است، دور هم جمع می شوند. حتی افرادی هم که مذهبی نیستند، دور هم جمع می شوند و عید پاک را جشن می گیرند. به کودکان، شکلات هایی به شکل های خرگوش یا تخم مرغ داده می شود. کودکان، نیز تخم مرغ های آب پز را با رنگ های مختلف، تزیین می کنند. عید پاک، جشن مذهبی مسیحیان است و هر سال در زمان های مختلفی در پایان ماه مارس و یا اوایل آوریل واقع می شود. اکثر مسیحیان، از پنجشنبه قبل از یکشنبه عید پاک تا یکشنبه عید پاک، در مراسم خاص کلیسا حضور می یابند. روز جمعه قبل از عید پاک، جمعه مقدس نامیده شده و روز تعطیل قانونی محسوب می شود. علاوه بر این، همه سطوح دولتی و نیز بسیاری از شرکت های تجاری و سازمان ها نیز از یک روز تعطیل در دوشنبه عید پاک برخوردارند.

 

دوشنبه پاک – اواخر مارچ یا اوایل آوریل تاریخ واقعی برای دوشنبه پاک، از سالی به سال دیگر تغییر می کند این روز دقیقا، پس از یکشنبه عید پاک می آید. بانک ها و ادارات دولتی، در این روز تعطیل هستند، اما اکثر مشاغل دیگر، مشغول به فعالیت هستند. فعالیت ها دقیقا مشابه شرکت در مراسم یکشنبه عید پاک است.

روز ویکتوریا – دوشنبه قبل از 25 می
این یک روز تعطیلات قانونی است، که عموما توسط کانادایی ها به 24 می، اشاره دارد. این روز یادبود تولد ملکه ویکتوریا و تولد رسمی حاکمیت فعلی حاکم در کانادا می باشد(24 می 1837). کانادایی ها با حضور در جشن آتش بازی عمومی، این روز را جشن می گیرند .گاهی اوقات این روز بطور غیررسمی بعنوان آغاز فصل گردشگری در نظر گرفته می شود.

روز کانادا – اول جولای
روز تعطیلات قانونی، روز کانادا، به یادبود روزی در سال 1867 که اولین مستعمره بریتانیا در امریکای شمالی، به عنوان قلمرو کانادا وارد کنفدراسیون شد، برپا می شود. این روز، روز تولد کشور کانادا و جشن تشکیل کشور کانادا است. بسیاری از جوامع کانادا، این روز را با مراسم موسیقی، آتش بازی، و صرف غذا جشن می گیرند .خانواده ها و دوستان، برای برنامه پیک نیک و باربیکیو دور هم جمع می شوند و جشنهای متعددی برپا می شود. بزرگترین جشن بمناسبت روز کانادا، در هر شهر در میدان اصلی و یا منطقه معروف آن ظهر برگزار می شود. نقطه اوج این مراسم آتش بازی در شب اول جولای می‌باشد.

روز کارگر – اولین دوشنبه در سپتامبر
در این روز تعطیل قانونی، کانادایی ها شرکت کارگران در جامعه کانادا را جشن می گیرند. این روز معمولا نشانه ای از پایان تعطیلات تابستانی، برای دانش آموزان است. این روز، یک روز تعطیل برای بزرگداشت مردان و زنان کارگر می باشد و در اولین دوشنبه ماه سپتامبر برپا می شود. این روز همچنین یاد آور آخرین هفته قبل از شروع مدارس (روز چهارشنبه پس از روز کارگر) نیز می باشد.

هالوین – 31 اکتبر
هالوین، جشنواره قدیمی بت پرستی است، که تا به حال، تمام رگه های بت پرستی از آن بیرون آورده شده است. در کانادا، هالوین جشنی نیست، که به خاطر آن به کسی مرخصی داده شود، اگر چه برخی از مردم برای جشن گرفتن، مرخصی می‌گیرند. کودکان، در لباس های جادوگرها، خون آشام ها و انسان های گرگ نما، که نمادی از شخصیت های تخیلی و یا فرهنگ عامه است، ظاهر می شوند. آنها، سپس درب به درب، بین همسایگان خود، می چرخند. کودکان کوچکتر، توسط پدر یا مادر خود، همراهی می شوند. آنها دم درب هر خانه با فریاد می گویند “شعبده بازی یا پذیرایی”، و معمولا هم با شیرینی و آب نبات، پذیرایی می‌شوند. گاهی اوقات، همسایه ها به کنده کاری چهره های ترسناک به شکل کدو تنبل، می پردازند و یا خانه های خود را به شکل مکانی خالی از سکنه که توسط ارواح شکار شده، تزیین می کنند. اما همه چیز، فقط جنبه شوخی و سرگرمی دارد، و بچه ها معمولا ترسیده نمی شوند. در روزهای منتهی به 31 اکتبر، جوانان و بزرگسالان نیز با برگزاری و شرکت در مهمانی ها با لباسهای خاص، از هالووین لذت می‌برند.

روز یادبود – 11 نوامبر
در این روز، بانک ها و ادارات دولتی، تعطیل هستند، ولی تقریبا هر چیز دیگری، از جمله مدارس باز می مانند. این روز به یادبود کانادایی هایی که در جنگ ها، از جمله جنگ جهانی اول و دوم و جنگ کره، کشته شده اند، برپا می‌شود. در ساعت 11 صبح  روز 11 نوامبر، کانادایی ها، یک لحظه سکوت می کنند. به یادبود قربانیان، گل سینه خشخاش، روی ژاکت یا پیراهن خود می زنند. این، یادآور خشخاش هایی است که بر سر مزار سربازان به خاک افتاده در جنگ جهانی اول، رشد می کند، و شعر In Flanders Fields  مک کری کانادایی را ترسیم می‌کنند. در این روز، کانادایی ها ضمن یادبود سربازان گذشته، از اعضای نیروهای مسلح تجلیل می کنند و به آنها احترام می گذارند. تاریخ این روز 11 نوامبر بوده و مناسبت آن سالروز پایان رسمی جنگ جهانی اول در سال 1918 می‌باشد.

روز کریسمس – 25 دسامبر
کریسمس، روز جشن تولد عیسی مسیح است، پیام اصلی این جشن “صلح بر روی کره زمین” می باشد. گر چه بسیاری از افراد غیر مسیحی هم، این تعطیلات قانونی را جشن می گیرند. افراد مذهبی، در کلیسا یا دیگر مراسم مذهبی شرکت می کنند، در حالیکه دیگران، تعطیلات خود را در خانه به همراه دیگر اعضای خانواده سپری می کنند. بسیاری از خانواده های کانادایی، در این روز به هم هدیه می دهند و مشغول به تزئین کردن درخت کریسمس می شوند. درخت کریسمس، معمولا یک درخت همیشه سبز (کاج یا صنوبر) است، که ارتفاعش حدود 1.5 تا 2 متر است. درخت را به داخل خانه می برند و با چراغ های رنگی و زیور آلات، آن را تزیین می کنند. هدیه هایی  که در روز کریسمس باز می شوند، در زیر شاخه های درخت قرار داده می شوند. کودکان در کانادا، منتظر کریسمس، به عنوان روزی که بابا نوئل برای آنها هدیه می آورد، هستند. در شب کریسمس(شب قبل از روز کریسمس)، بچه ها جوراب ساق بلند خود را جلوی شومینه یا هر جای دیگری آویزان می کنند. در طول شب بابا نوئل، به بچه هایی که در تمام طول سال خوب بودند، اسباب بازی هدیه می دهد. البته به  تمام بچه هایی که جوراب ساق بلند خود را آویزان می کنند، هدیه داده می شود، و این هدیه ها توسط پدر و مادر آنها، در جوراب گذاشته می شود. اما این حقیقت به بچه ها گفته نمی شود، اکثر بچه ها به وجود بابا نوئل، اعتقاد دارند، و مردم ترجیح می دهند این حقیقت را تا زمانی که بچه ها بزرگتر نشدند، به آنها نگویند. در واقع، اداره پست کانادا، آدرسی را برای بابا نوئل فراهم کرده، و بچه ها می توانند نامه های خود را به آدرس بابا نوئل، پست کنند.
بسیاری از شرکت ها و سازمان ها، مهمانی های اداری را در این ایام برپا می کنند و مکانهایی را برای مشارکت در صرف غذا افتتاح کرده و در تمام ایام کریسمس پذیرایی می‌کنند. روز باکسینگ، روز بعد از کریسمس است که در آن روز، مردم به طور معمول پس از جشن های روز کریسمس استراحت می کنند و یا به دیدن خانواده و دوستان خود می روند. با این حال، این روز به عنوان روز تعطیل برای خرید نیز معروف است، در آن روز بسیاری از فروشگاه های خرده فروشی، برای افزایش فروش، قیمت کالاهای خود را به میزان زیادی کاهش می دهند. معمولا فروشگاه ها، در روز 26 دسامبر تعطیل هستند. فروش ویژه آنها از روز بعد از آن آغاز شده و تا روز سال نو ادامه می یابد.

شب سال نو – 31 دسامبر
کانادایی ها، در شب سال نو، برای جشن پایان سال و شروع سال جدید، دور هم جمع می شوند. اکثر کانادایی ها اجازه دارند که دو ساعت زودتر، محل کار را ترک کنند و در جشن هایی که قصد دارند، شرکت کنند. در گرد همایی های عمومی، یک ساعت رسمی، حساب دقیقه ها و ثانیه های باقی مانده از سال قدیمی را اعلام می کند. زمانی که ساعت، به 10 ثانیه پایانی می رسد، جمعیت، با صدای بلند، شروع به شمارش لحظات پایانی می کنند. هنگامی که ساعت به صفر می رسد، مردم برای نشان دادن شور و هیجان خود، به هلهله و شادی می پردازند. بوسه برای زوج ها و دوستان صمیمی، در لحظه سال نو، مرسوم است.


 
روز سنت پاتریک – 17 مارچ
در اصل، این روز، به افتخار قدیس حامی ایرلند، یعنی سنت پاتریک می باشد. اما با گذشت زمان، روز سنت پاتریک، به یک روز اجتماعی تبدیل شده است که به بزرگداشت فرهنگ ایرلندی می پردازد. در روز سنت پاتریک، بسیاری از افراد، لباس سبز می پوشند و کلاه های ایرلندی و رنگ سبز شبدری بر سر می گذارند. در این روز، مراقب افرادی که بیش از حد نوشیدنی می خورند و نیز جن های ایرلندی (شخصیت های بدجنس فولکلور ایرلندی) باشید.

روز مادر – دومین یکشنبه ماه می
این روز، روز بزرگداشت و تشکر از مادران می باشد. مردم با اهدای کارت و هدیه به مادران خود به آنها احترام می گذارند. همچنین این مورد نیز معمول شده است که با آوردن صبحانه در رختخواب و یا دعوت به برانچ خاصی (صبحانه دیر وقت و ناهار زود هنگام) در یک رستوران، از مادران پذیرایی می‌شود.


روز پدر – سومین یکشنبه  ماه ژوئن: این روز، روز بزرگداشتی به افتخار پدرها می‌باشد. 
 

روز شکرگزاری

روز شکرگزاری در کانادا، در دومین دوشنبه ماه اکتبر (در پایان فصل برداشت) جشن گرفته می شود. این روز، روزی است که کانادایی ها بخاطر داشته هایشان در زندگی خود (چیزها و افراد) شکرگزاری می کنند. بسیاری ازمردم، با صرف نمودن یک وعده غذا در کنار خانواده و دوستان خود، این روز را جشن می گیرند. غذا معمولا شامل بوقلمون، پوره سیب زمینی، سبزیجات و پای کدو می‌باشد.

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲