ویزای کانادا

بیومتریک برای ویزای کانادا Biometrics for Canada Visa-fingerprints-photograph

بیومتریک

با تغییراتی که از سال 2013 اعمال شد، متقاضیان ملزم به چک شدن اطلاعات بیومتریک شان در مبادی ورودی کانادا می باشند، انگشت نگاری برای ویزای کانادا به دلیل آن است که اطمینان حاصل گردد که متقاضی که ویزا برایش در پاسپورت درج گردیده است در واقع همان فردی است که قصد ورود به کانادا را دارد. وزیر مهاجرت کانادا جهت بالابردن امنیت کانادا و عدم ورود افراد با پاسپورت غیر قانونی و جلوگیری از کاهش ورود پناهندگان این کار را انجام داد.
از تاریخ 20 آذر 1392 برابر Dec 11 ,2013 متقاضیان 29 کشور شامل: افغانستان، آلبانی، الجزایر، بنگلادش، برمه (میانمار)، کامبوج، کلمبیا، جمهوری دموکراتیک کنگو، مصر، اریتره، هائیتی، ایران، عراق، جامائیکا، اردن، لائوس، لبنان، لیبی، نیجریه، پاکستان، تشکیلات خودگردان فلسطین، عربستان سعودی، سومالی، سریلانکا، سودان، جنوب سودان، سوریه، تونس، ویتنام، و یمن. . . . . . . . ملزم به دادن داده های بیومتریک خود (اثر انگشت و عکس) جهت دریافت ویزا های زیر می باشند و از ابتدای تابستان سال 2018 افراد متقاضی ویزای مهاجرتی  Permanent residence نیز باید انگشت نگاری و عکس ارائه دهند. همچنین برای تسهیل ورود افراد به کانادا، متقاضیان ویزای توریستی، کار و تحصیل فقط هر ده سال یکبار نیاز به انجام انگشت نگاری هنگام اخذ ویزا دارند.

به چند روش می‌توان برای ویزای کانادا اقدام کرد که در این بین درخواست آنلاین ویزای کانادا یکی از معمول ترین روش‌های موجود به حساب می‌آید. در این روش متقاضی پس از تکمیل فرم آنلاین و آپلود مدارک مورد نیاز، یک کد رهگیری دریافت می‌کند و پس از چند روز نامه‌ای از سوی سفارت برای فرد یا موسسه‌ای که وکالت متقاضی را بر عهده دارد ارسال می‌شود. در ثبت نام آنلاین ویزای کانادا متقاضی یک ماه فرصت دارد از زمان صدور نامه، به یکی از دفاتر VAC مراجعه نموده و نسبت به انگشت نگاری اقدام نماید.

افراد با مشخصات زیر نیازی به انجام مراحل انگشت نگاری و عکس نمی باشند:

.1افراد کمتر از 13سال و بیشتر از80سال سن
.2افراد دارای ویزای مهاجرتی
.3دارندگان کارت PR مقیم کانادا
.4دارندگان پاسپورت کانادا
.5افرادی که در هنگام درخواست برای ویزا در خاک کانادا هستند.
.6دیپلمات ها، کارمندان سازمان ملل متحد، سازمان های دولتی که کانادا عضو آنها است.

جهت انجام مراحل انگشت نگاری و عکس می بایست پرونده خود را ارسال کنید سپس با وقت قبلی (جهت معطل نشدن) به یکی از مراکز VAC-Visa application center  مراجعه کنید، بعد از آن منتظر جواب ویزای خود طی ماه های بعد باشید. سفارت کانادا به صورت مستقیم هیچ گونه خدماتی به متقاضیان نمی دهد و تمام مراحل اخذ ویزا ار VAC انجام می‌گردد.

نکات زیر را برای انجام مراحل انگشت نگاری رعایت کنید:

.1مدارک خود را برای دریافت وقت انگشت نگاری و دریافت ویزا پست نکنید.
.2در اولین فرصت (حداکثر30روز) بعد از ارائه مدارک ویزا، انگشت نگاری را انجام دهید.
.3سعی کنید تمام افراد پرونده، همزمان انگشت نگاری را انجام دهند.
.4اگر خالکوبی با رنگ روی دست یا صورت خود دارید بعد از برطرف شدن آن، اقدام کنید.

-صدمه روی انگشتان یا موارد پزشکی که باعث پوشاندن صورت شما خواهد شد، اگر موقت باشد باید تا زمانیکه این موارد رفع نشده است، برای انگشت نگاری اقدام نکنید.اگر این صدمات روی صورت شما دائمی است، عکس شما گرفته خواهد شد و اگر روی انگشتان شما است تا حد امکان از شما انگشت نگاری خواهد شد.

-در هنگام ورود به کانادا، مامور گمرک چهره شما و عکس پاسپورت تان و عکسی که هنگام بایومتریک از شما گرفته شده است، را به دقت چک می کند. همچنین ممکن است از شما تقاضای انجام انگشت نگاری برای اطمینان خاطر بیشتر انجام شود.

-برای سفر به مرکز VAC در آنکارا (به نام VFS)سعی کنید در اطراف خیابان آتاتورک هتل رزرو کنید. اگر هتل شما دورتر بود، با اتوبوس (هزینه2لیر)413 می توانید در ایستگاه Kavaklidere پیاده شوید وارد خیابان آتاتورک شوید.هتل های 4ستاره انکارا برابر 2ستاره دبی است. هواپیمایی ماهان صبح ساعت 7:30 پرواز رفت و شب ساعت 23:00 پرواز برگشت دارد که مناسب است. هواپیمای ایران ایر عصر یکشنبه و چهارشنبه پرواز رفت و برگشت دارد. پروازهای دیگر آنکارا نیازمند رزرو چند روزه از طریق تور دارد. هزینه تماس در ترکیه با خط ایران برابر 6000 تومان است واگر با شما تماس گرفته شود هزینه 1750 تومان در دقیقه برای شما محاسبه خواهد شد.

-در هنگام انجام تست بایومتریک نیاز به نامه تاییدیه ارسال مدارک خواهید داشت.
-بیشتر کارمندان VAC به سه زبان انگلیسی و فارسی و ترکی صحبت می کنند و شما مشکلی از نظر زبان نخواهید داشت.
-حتما باید شخصا برای انجام مراحل بیومتریک (انگشت نگاری) برای ویزای کانادا به آنکارا یا استانبول مراجعه کنید.
-بعد از دریافت ویزای کانادا، باید پیکاپ پاسپورت را انجام دهید.

تمامی پرونده‌های درخواست ویزای کانادا برای ایرانیان برای بررسی نهایی به سفارت کانادا در ترکیه (آنکارا) ارجاع داده می‌شود و می‌بایست برای دریافت پاسخ به این شهر مراجعه شود.

بدلیل تعطیلی سفارت کانادا در ایران، هموطنان عزیز به ناچار می‌بایست به یکی از دفاتر VAC در کشورهای همسایه سفر کنند. در دامه تعدادی از سفارت های کانادا که بیشترین میزان مراجعین ایرانی را به خود اختصاص می‌دهند، بررسی می‌کنیم.

 

الزامات و نکات مهم در انگشت نگاری برای ویزای کانادا

انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا را شاید بتوان یکی از مهم‌ترین مراحل درخواست ویزای شما قلمداد کرد. مرحله‌ای مهم که با حضور هر فرد در یکی از VACهایVFS  نسبت به انجام آن اقدام می نماید.
کلیه مراحل در مرکز VAC آنکارا یا استانبول در کمتر از 15 دقیقه در روزهای دوشنبه تا جمعه ساعت 8:30 – 15:30 انجام خواهد شد. با توجه به انجام مراحل زیر در استانبول یا آنکارا ممکن است VAC از شما هزینه جابجایی بین استانبول یا آنکارا را درخواست کند که در ابتدا باید پرداخت کنید.

1.عکس دیجیتال از چهره متقاضی:
در ابتدا کارمند VAC از شما عکس دیجیتال خواهد گرفت.

2.  انگشت نگاری:

 • انگشتان دست راست به صورت هموار بر روی اسکنر قرار بگیرند
 • انگشتان دست چپ به صورت هموار بر روی اسکنر قرار بگیرند
 • انگشت شست به صورت هموار بر روی اسکنر قرار بگیرد

 

روش غلط انگشت نگاری:

 • زاویه نامناسب انگشتان
 • زاویه نامناسب انگشت شست
 • خم بودن انگشتان
 • نزدیک بودن بیش از اندازه انگشتان به یکدیگر
 • تمامی ۴ انگشت بر روی اسکنر قرار نگرفته باشند
 • آرایش دست

 

در زمان ورود به کانادا یک مسئول خدمات مرزی تصویر گذرنامه و یا مدارک مسافرتی شما را با تصویر گرفته شده در زمان انجام بیومتریک مقایسه می‌کند. ممکن است جهت تایید مجدد هویتتان از شما اثر انگشت گرفته شود.

 

دفاتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا

 • دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در استانبول و آنکارا
 • دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در تفلیس – گرجستان
 • دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در ارمنستان
 • دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در باکو
 • دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در دبی

توصیه به متقاضیان ویزای توریستی کانادا یا ویزای ۵ ساله کانادا این است که چند نکته را در زمان تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزا در ذهن داشته باشند:

 • در زمان تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزای کانادا می‌بایست محل مورد نظر برای انگشت نگاری مشخص شود.
 • تا جای ممکن از انگشت نگاری در دفتر دبی و یا ابوظبی (بدلیل برخی ملاحضات) خودداری کنید تا بروز مشکل در مسیر رسیدگی به پرونده شما به حداقل برسد.
 • برخی دفاتر بیومتریک همچون دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در گرجستان، بدلیل کافی نبودن اشراف کارکنان سفارت به شرایط متقاضیان ایرانی، شانس قبولی درخواست ویزا را کاهش می‌دهند.
 • انگشت نگاری برای ویزای کانادا در استانبول و یا آنکارا، تقریبا بیشترین میزان مراجع ایرانی را دارند و این موضوع بویژه در های ‌فصول توریستی موجب بوجود آمدن صف‌های طولانی در این دفاتر می‌شود.
 • هزینه بیومتریک کانادا در استانبول و آنکارا از تمامی دفاتر دیگر VFS پایین‌تر است. (حدود ۶۵ لیر)

 یکی از خدماتی مهمی که متقاضیان محترم به راحتی می‌توانند در مسیر درخواست ویزای کانادا ازآن بهره‌مند شوند، خدمات پیکاپ ویزا است. همانگونه که اشاره شد برای انگشت نگاری هر فرد باید در دست داشتن نامه انگشت نگاری به یکی از سفارت‌های این کشور در خارج از ایران سفر کند. این در حالی است که پس از بررسی نهایی می‌بایست برای دریافت جواب بیومتریک کانادا و یا نتیجه نهایی بار دیگر به ترکیه سفر کند.

 

جهت اطلاعات بیشتر با نمایندگی دفاتر آریان کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط