ویزای دانش‌آموزی, ویزای دانشجویی

بیمه ی خدمات درمانی ایالت های مختلف کانادا (Medical Health Insurance)

بیمه ی خدمات درمانی


بیمه ی خدمات درمانی دانشجویان بین المللی در کانادا

دانشجویانی که به قصد تحصیل به خارج از کشور می روند، به قدری در هیجان و ترس این تغییر در شیوه و سبک زندگی، شهر جدید، فرصت های زیاد، دوستان تازه و … غرق می شوند که کاملا مسائل سلامت و رفاهی خود را فراموش می کنند. محیط های متفاوت سیستم های درمانی متفاوتی نیز دارند. با توجه به مدت زمان تحصیل در کانادا و اینکه بین چند ماه تا چند سال در کانادا اقامت دارند، پوشش های درمانی مختلفی برای آنها وجود دارد. سطح پوشش به مدت زمان اقامت آنها در کانادا نیز بستگی دارد.

دانشجویان بین المللی که به مدت کمتر از 6 ماه در کانادا تحصیل می کنند، بهتر است از پوشش درمانی اورژانس استفاده کنند.دانشجویانی که بیشتر از این مدت در کانادا اقامت دارند بهتر است از پوشش های درمانی کاملتری استفاده نمایند. اکثر دانشگاه های کانادا در میان اسناد مورد نیاز فرآیند ثبت نام خود نیازمند بیمه ی خدمات درمانی نیز هستند و اگر از پیش، دارای یک سیاست بیمه ی درمانی که مخارج درمانی اولیه ی شما را در خارج از کشور پوشش دهد، نباشید یکی از اولین کارهایی که بعد از ورود به کانادا باید انجام دهید، خرید یک بیمه درمانی خواهد بود. اگر تصمیم بگیرید که از انجام این کار چشم پوشی کنید، در برخی موارد که به خدمات درمانی نیاز پیدا می کنید، مجبور خواهید شد که هزینه ای بیشتر از کل هزینه  دوره ی تحصیل خود را صرف صورت حساب های درمانی کنید.

سیستم بیمه درمانی در کانادا

کانادا یک بیمه ی درمانی تفکیک شده دارد که به طور مجزا توسط استان های مختلف اداره می شوند. برای مثال اگر یک بیمه ی درمانی را در یک استان خاص خریداری کنید به شما یک کارت عضویت داده می شود که فقط در یک منطقه ی خاص مورد پذیرش است.

بیمه ی درمانی کانادا برای دانشجویان بین المللی

با توجه به رشد بی سابقه ی دانشجویان بین المللی کانادا، همه ی آنها باید به طریقی بیمه ی درمانی شده باشند. معمولا این مسئله از طریق دانشگاهی که برای تحصیل انتخاب می کنند، پیگیری می شود و همانطور که قبلا اشاره کردیم به استان  مورد نظر بستگی دارد. در برخی استان ها دانشجوی بین المللی ممکن است در طرح بیمه ی درمانی دولتی در بر گرفته نشود و بنابراین باید بیمه ی درمانی خصوصی خریداری کنند.

اکثر بیمه های درمانی برای دانشجویان بین المللی 24 ساعت از 7 روز هفته می باشند و کمکی برای دانشجوی بین المللی و هزینه های مقرون به صرفه هستند. پوشش این بیمه شامل بیمارستان و ویزیت دکتر، آمبولانس هوایی، داروهای تجویزی، فوریت های دندان، ارجاعات قانونی و دیپلماتی، کمک به گم شدن اسناد، تماس با خویشاوندان، خدمات ترجه و تفسیر و موارد دیگر می شود.

دانشجویان باید قبل از رسیدن به کانادا بیمه ی درمانی خود را تعیین کنند زیرا این کار زمانبر است؛ آنها می توانند به طور مجزا از طریق یک شرکت خاص بیمه ی خود را تنظیم کنند، در برنامه ی درمانی دانشگاه ها یا کالج  های کانادا نام نویسی کنند یا برای بیمه ی درمانی دولتی ثبت نام کرده و در لیست انتظار منتظر بمانند.

بیمه درمانی دولتی

بیمه ی درمانی دولتی سرویس های استاندارد درمانی، پزشکان مراقبت های اولیه و بیمارستان ها را ارائه می کند که تقریبا در همه جا مشابه است. با این حال در برخی استان ها سرویس های دیگری نیز در این پکیج همانند فیزیوتراپی، پوشش خدمات دهان و دندان و داروهای تجویزی ارائه می شوند. سرویس های رایجی که در اکثر سیاست های مراقبت های درمانی در بر گرفته نمی شوند، مراقبت های چشم و دندان، درمان های تجویز شده و بینایی سنجی می باشند.

استان ها و نواحی زیر، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش برنامه بیمه درمانی قرار نمی دهند:

 • مانیتوبا
 • نیوبرانزویک
 • نیوفنلاند
 • سرزمین های شمال غربی
 • نوااسکوشیا
 • نوناووت
 • انتاریو
 • جزیره پرنس ادوارد
 • کبک
 • یوکان

دانشجویان بین المللی در حال تحصیل در این استان ها، باید از بیمه درمانی خصوصی تحت پوشش شرکت های خصوصی استفاده کنند. دانشجویان بین المللی دانشگاه انتاریو یا کالج وابسته آن، نیاز به خرید اجباری برنامه بیمه درمانی دانشگاه (UHIP)، دارند.

بیمه درمانی خصوصی

بیمه های درمانی خصوصی به طور معقولانه گرانتر می باشند چرا که پوشش وسیعتری دارند. کسی که قادر به پرداخت هزینه ی بیمه ی خصوصی است از پوشش مراقبت های دندان و بینایی که در کانادا قطعا هزینه ی زیادی خواهند داشت، نیز بهره مند خواهند شد. یکی دیگر از مزیت های بیمه درمانی خصوصی نبود لیست انتظار برای خدمات درمانی خصوصی است. هزینه ی کلینیک های خصوصی معمولا توسط سیاست های بیمه درمانی خصوصی پوشش داده می شود که معمولا 80٪ هزینه را پرداخت می کنند.

شرایط و هزینه های بیمه ی درمانی در هر یک از استان ها

هر استان سیستم درمانی خاص خود را دارد و بنابراین هزینه ی ماهیانه ای که  دانشجویان بین المللی باید برای خدمات درمانی باید پرداخت کنند، در بودجه ی کلی  آن استان برنامه ریزی می شود.

بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان نیوفانلاند و لابرادور

دانشجویانی که در این استان زندگی می کنند در بیمه ی درمانی دولتی در نظر گرفته و بنابراین باید برای سیاست بیمه ی درمانی خصوصی اقدام کرده و این کار به راحتی از طریق موسسات آموزشی که دانشجویان قصد تحصیل در آن را دارند، سازماندهی می شود. معمولا هزینه ی سالیانه ی این بیمه برای هر دانشجو حدود 480 دلار کانادا است.

دانشجویان بین المللی می بایست مدارک زیر را ارائه کنند:

 • مدرک ثبت نام تحصیلات تمام وقت در یک موسسه ی آموزش عالی نیو برانزویک
 • مجوز تحصیل معتبر
 • تاریخ ورود در نیو برانزویک
 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل

 • دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل سه ماه اقامت در نیو برانزویک


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان نوااسکوشیا

در نوا اسکوشیا دانشجویان موظفند که بیمه درمانی استانی به مبلغ سالیانه 500 دلار ثبت نام کنند. در صورت نداشتن یک سیاست درمانی با پوشش بین المللی/ خارج از کشور باید از طریق برنامه ی درمانی کالج یا دانشگاه که برای دانشجویان بین المللی فراهم شده است، برای بیمه ی درمانی دولتی ثبت نام کنند.

دانشجو می تواند در اولین روز سیزدهمین ماه پس از تاریخ ورود به نوا اسکوشیا درخواست بیمه کند.  دانشجو نباید بیش از 31 روز متوالی خارج از نوا اسکوشیا بوده باشد. دانشجویی که در جولای وارد نوا اسکوشیا می شود نمی تواند تا آگوست یال بعد درخواست بیمه ی سلامت کند. برای پوشش پیوسته و مداوم بیمه ی سلامت یک نسخه از مجوز تحصیل باید به کارت سلامت نوا اسکوشیا (MSI) ارائه شود و هر سال باید یک اعلامیه امضاء شود.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان پرندس ادواردز

اگر دارای بیمه ی درمانی خصوصی که مخارج درمان شما را به صورت بین المللی پوشش دهد، نیستید موظف به خرید بیمه ی درمانی خصوصی این استان به مبلغ سالیانه 500 دلار هستید. دانشگاه و کالجی که در آن ثبت نام کرده اید، بعد از تصمیم گیری و پرداخت هزینه، مسئولیت این امور را به عهده می گیرد.

دانشجویان بین المللی می بایست بیمه ی سلامت خصوصی داشته باشند. مؤسسات می توانند برنامه های بیمه ای خود را به دانشجویان بین المللی ارائه کنند. این برنامه ها می توانند اجباری یا اختیاری باشند.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان کبک

در صورتی که در کبک تحصیل می کنید باید در برنامه ی درمانی که دانشگاه مد نظر برای شما و هر یک از دانشجویان بین المللی تدارک دیده است، ثبت نام کنید. پوشش این بیمه بسیار محدود است و شامل کنترل های دوره ای پزشکی و موارد مشخص بستری شدن در بیمارستان می شود. با این دانشجویان بلژیکی، دانمارکی، فنلاندی، یونانی، لوکزامبورگی، نروژی، پرتغالی و سوئدی طبق توافهم نامه ی دوجانبه بین کبک و کشورشان واجد شرایط هستندو برخی از بورسیه های تحصیلی در کبک بیمه ی سلامت را هم پوشش می دهند. دانشجویان بین المللی می بایست از مؤسسات خصوصی بیمه دریافت کنند مگر اینکه از این کار معاف شده باشند.مؤسسات می توانند برنامه ی پوشش بیمه ی خود را، که ممکن است اجباری یا اختیاری باشد ارائه کنند. حال همین بیمه نیز حدود 500 دلار در سال هزینه دارد.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر، به جز موارد استثنایی


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان انتاریو

دانشجویان بین المللی این استان بخشی از طرح بیمه ی درمانی دولتی نیستند بنابراین موظفند که بیمه ی درمانی خود را از دپارتمان های خصوصی کسب کنند. طرح بیمه ی درمانی دانشگاه نیز وجود دارد که ا قیمت 450 دلار مسئولیت این امور را دارد و فقط خدمات اولیه را پوشش می دهد. با این حال این بیمه الزامی است.

اکثر دانشگاه های انتاریو در برنامه ی بیمه ی سلامت دانشگاه (UHIP) شرکت دارند . دانشجویان بین المللی که در این دانشگاه های تحصیل می کنند باید در این برنامه ثبت نام کنند مگر اینکه معاف شده باشند.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان مانیتوبا

اگر قصد دارید بیش از 6 ماه در استان مانیتوبا تحصیل کنید، در برنامه ی خدمات درمانی دولتی با پوشش وسیعی در بر گرفته خواهید شد. این پوشش معقولانه فقط با 450 دلار در سال انجام می شود. هزینه ی این بیمه همراه با شهریه پرداخت خواهد شد.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل شش ماه مجوز تحصیل. حداقل شش ماه اقامت بر حسب تقویم سال.


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان ساسکاچوان

در این استان تا وقتی که بعد از ورود شما از کشور خود به کانادا، این استان برای بیش از سه ماه اولین محل زندگی شما باشد، بیمه ی درمانی دولتی به شما تعلق می گیرد. پوشش این بیمه نسبتا سخاوتمندانه است. مراقبت های دهان و دندان و بینایی در این بیمه گنجانده نشده اند. : برای کسب بیمه ی سلامت باید مجوز تحصیل و مدرک ثبت برای تحصیل تمام وقت ارائه شود.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر

تحت برنامه درمانی ساسکاچوان، دانشجویان باید بلافاصله پس از ورود، ثبت نام کنند. پوشش بیمه که رایگان است، برای دانشجویان و همراهان آنها، برای مدت مجوز دانشجویی قابل دسترس است.

اطلاعات تماس:

Saskatchewan Health, Registration
T.C. Douglas Building, 3475 Albert Street,
Regina, Saskatchewan S4S 6X6
Canada

For telephone enquiries, call 1-800-667-7551 or (306) 787-3251.


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان آلبرتا

دانشجویانی که بیشتر از سه ماه و کمتر از 12 ماه اجازه ی تحصیل داشته باشند می توانند واجد شرایط باشند مشروط به اینکه قصد خود برای ماندن در آلبرتا را برای حداقل 12 ماه نشان بدهند. دانشجویان کمتر از 18 سال می بایست به بیمه ی والدین یا ولی خود ملحق شوند. دانشجویان باید ظرف 90 روز پس از ورود خود به آلبرتا اقدام به دریافت بیمه کنند. پوشش بیمه بعد از سه ماه آغاز می شود. به دانشجویان بین المللی توصیه می شود تا بلافاصله بعد از ورود خود اقدام به بیمه کردن خود کنند؛ در اولین روز سومین ماه ورودشان بیمه آغاز به کار می کند. برای نمونه اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد آلبرتا شود پوشش بیمه ی سلامت او در اول نوامبر آغاز خواهد شد. دانشجویان بین المللی باید به دنبال پوشش بیمه برای آن سه ماه اول باشند.

در آلبرتا دانشجویان یک هزینه ی ماهیانه برای بیمه ی درمانی خود پرداخت می کنند که هزینه ی خدمات درمانی اولیه در حوزه های عمومی را پوشش می دهد. این پکیج به طور ویژه رای داشجویان بین المللی تخصیص داده شده است و ماهیانه شامل 68 دلار می باشد.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل – حد اقل 12 ماه اقامت در آلبرتا

تحت برنامه بیمه درمانی آلبرتا، دانشجویان باید در طول سه ماه از زمان ورودشان ثبت نام کنند. هزینه پوشش بیمه، حدود 44 دلار کانادا در هر ماه است و برای هر ترم مندرج در مجوز دانشجویی، قابل استفاده است. برای تعیین واجد شرایط بودن، نامه ای از طرف دانشجو و یا موسسه آموزشی که اقامت 12 ماهه دانشجو را تایید کند، نیاز است.

اطلاعات تماس:

Alberta Health Care Insurance Plan,
P.O. Box 1360, Station Main
Edmonton, Alberta T5J 2N3
Canada

For telephone inquiries, in Alberta dial 310-0000 then 780-427-1432 (Edmonton).


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان بریتیش کلمبیا

اطلاعات بیشتر: پوشش بیمه پس از سه ماه آغاز خواهد شد. به دانشجویان بین المللی توصیه می شود بلافاصله بعد از ورودشان خود را بیمه کنند. در اولین روز سومین ماه ورودشان بیمه آغاز به کار می کند. برای نمونه اگر دانشجویی در 25 آگوست وارد آلبرتا شود پوشش بیمه ی سلامت او در اول نوامبر آغاز خواهد شد. دانشجویان بین المللی باید به دنبال پوشش بیمه برای آن سه ماه اول باشند.
اگر قصد تحصیل در استان بریتیش کلمبیا را دارید، حق ثت نام برای بیمه ی درمانی در طرح خدمات درمانی را دارید و تا زمانی که درخواست شما پردازش و تایید شود باید حدود 2 تا 3 ماه منتظر بمانید. تا این زمان شما می توانید از بیمه ی درمانی خصوصی به صورت ماهیانه استفاده کنید یا ببینید که دانشگاه چه ایده ای برای این مسئله دارد. سیاست بیمه ی درمانی در این این نیز به صورت ماهیانه پرداخت شده و تقریبا 36 دلار در ماه می باشد.

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل شش ماه مجوز تحصیل

تحت برنامه سرویس خدمات درمانی بریتیش کلمبیا (MSP)، دانشجو برای واجد شرایط شدن برای پوشش درمانی، باید به محض ورود به کانادا، مجوز دانشجویی بگیرد. از اول ژانویه 1998، قوانین جدید پزشکی عنوان می کند که دانشجویان با مجوز دانشجویی برای شش ماه یا بیشتر، باید تحت پوشش برنامه سرویس خدمات درمانی باشند. مدت انتظار، یک دوره سه ماهه است و دانشجو باید فورا پس از شروع دوره تحصیلی، درخواست بدهد. هزینه بیمه، تقریبا 36 دلار در هر ماه است. دانشجویان برای سه ماهه اول، یا اگر مدت تحصیل آنها، کمتر از شش ماه طول می کشد، باید از بیمه درمانی خصوصی، استفاده کنند. دانشجویانی که مدت تحصیل آنها، بیش از شش ماه طول می کشد نباید از بیمه درمانی خصوصی استفاده کنند و استفاده از MSP برای آنها اجباری است.

اطلاعات تماس:

BC Medical Services Plan,
PO Box 1600
Victoria, BC V8W 2X9
Canada

For telephone enquiries, call 1-800-663-7100.


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان یوکان

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : خیر


بیمه درمانی دانشجویان بین المللی در استان شمالی کانادا

دانشجویان بین المللی را تحت پوشش بیمه ی سلامت در می آورد؟ : بله

ملزومات اولیه: حداقل 12 ماه مجوز تحصیل

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط