دانستنیهای کانادا

کانادا بیشترین تلفات شغلی را در طول نه سال گذشته در ماه ژانویه امسال تجربه کرد!

تلفات شغلی

بازار کار کانادا

کانادا بیشترین تلفات شغلی را درطول  9 سال گذشته، در ماه ژانویه امسال تجربه کرد و پیش بینی اقتصاددانان کانادا درست از آب در نیامد!

به نقل از فاینانشیال پست ماه ژانویه  با افت شدید در بازار کار کانادا همراه بود با بیشترین تلفات شغلی از آخرین رکود اقتصادی  تا کنون یعنی تقریبا همه کارهای  پاره وقت از بین رفتند و تنها علت آن واکنش کارفرمایان به افزایش دستمزد بود.

بر همین اساس کانادا در طول ماه ژانویه  88000 شغل نیمه وقت را ازدست داد در صورتیکه بعد از 2002 این اولین بار بود که در سال 2017 بازار کار کانادا خوش درخشیده بود. اما آغاز 2018 مصادف شد با از دست دادن 137000 شغل نیمه وقت و ایجاد  49 هزار شغل تمام وقت.

کاهش اشتغال همزمان با افزایش حداقل دستمزد در بزرگترین استان کانادا یعنی انتاریو بود. این افزایش نرخ دستمزد با میزان رشد سالانه 3.3 درصد بیشترین رشد از سال 2015 به بعد بوده است. از نیمه دوم سال گذشته به بعد بازار کار کانادا منتظر این افت بود، طبق نظر برخی از اقتصاددانان این مرحله ای از اصلاح دراز مدت بازار کار است که بیشتر با اوضاع اقتصادی این دوره سازگار است. در حالی که نرخ بیکاری درماه ژانویه به 5.9 درصد افزایش یافت، هنوز هم نزدیک به رکورد کم سابقه 5.8 درصد است. افزایش دستمزدها ممکن است سیاستگذاران بانک مرکزی کانادا را در مورد تورم بیشتر نگران کند. دلار کانادا پس از این گزارش افزایش یافت و به 1.2595 دلار به ازای هر دلار آمریکا رسید.

اقتصاددانان با بررسی اخبار بلومبرگ پیش بینی کرده بودند که اقتصاد در ماه ژانویه شاهد تولید 10،000 شغل جدید خواهد بود و نرخ بیکاری بدون تغییر باقی خواهد ماند.

اقتصاد کانادا در طول 12 ماه گذشته افزایش اشتغال  288،700 شغل را تجربه کرد که 146،000 آن را در ماه نوامبر و دسامبر شاهد بودیم. میزان اشتغال در طول 18 ماه گذشته به میزان 558،900 نفر بوده است که بعد از سال 2000 بالاترین رکورد را از آن خود کرده است .

بریتنی باومن، یک استراتژیست کلان در TD Securities، از تورنتو، گفت: باید منتظر ماند و دید که چگونه بازار به افزایش دستمزد و افزایش شغل تمام وقت و نرخ بیکاری پایین واکنش نشان میدهد. عواملی که  نشانه هایی از یک بازار کار انعطاف پذیر را با خود آورده است .

رویداد های برجسته بازار کار کانادا در ماه  ژانویه به نقل از بلومبرگ :

انتاریو بزرگترین کاهش شغل را در ماه گذشته ثبت کرد، 51،000 شغل  پاره وقت از دست رفت. این بزرگترین افت  استان انتاریو از سال 2009 تا کنون بود.

درآمد سالانه دستمزد در ماه ژانویه به 3.3 درصد افزایش یافت، بیش ترین  میزان افزایش از سال 2015 تاکنون صورت گرفت. در ماه ژانویه، میزان ساعات کاری به 2.8 درصد رسید، که نسبت به میزان 3.3 درصد در ماه دسامبر کاهش داشت.

بیشترین تلفات شغلی از آن شغلهای خدماتی بوده است که  71،900 شغل  از دست رفت. در حالیکه، کارفرمایان تولید کننده کالا فقط 16،200 شغل را از بین بردند.