ویزای تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی کانادا

بورسیه‌های تحصیلی

بورسیه‌های تحصیلی

اخذ پذیرش و دریافت بورسیه‌های تحصیلی در بیشتر دانشگاه های دنیا یک روال کلی دارد که با دانستن این روند کمک زیادی به شما خواهد کرد. بیشتر دانشگاه های خارج از کشور برخلاف ایران که به صورت دانشگاه محور اداره می شود، استاد محور بوده و دانشگاه بجز بررسی مدارک و پروسه مالی بقیه را به استاده مربوط واگذار می کند و استاد در دادن پذیرش( در تحصیلات تکمیلی) تصمیم گیری می کند.

در این مطلب تلاش شده تا شیوه دریافت کمک هزینه و فاند تحصیلی خدمت شما علاقه مندان توضیح داده شود. برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی با تیم مشاورین آریان کانادا در ایران و کانادا تماس حاصل فرمایید.

متقاضیان درخواست بورسیه باید به این نکته توجه کنند که دانشگاه های برنامه های مختلفی برای کمک هزینه های تحصیلی به دانشجویان خود دارند. از جمله بورسیه های تحصیلی کانادا می توان scholarship، grants ، fellowship ،bursaries  را نام برد. در ادامه از شرایط و ویژگی هر کدام صحبت خواهیم کرد.

انواع فاند تحصیلی کانادا

 

 • بورسیه scholarship

این نوع بورس که به اصطلاح فول فاند(full fund) هم گفته می شود براساس شرایط تحصیلی متقاضی از طرف دانشگاه مراکز دولتی یا خصوصی ارائه می شود. در این بورسیه دانشجو باید صلاحیت های علمی خود را از طریق مقالات به ثبت رسیده،‌ نمره زبان یا جی آر ای، معدل بالا و … به دانشگاه ثابت کند. در این بورس که بهترین و کاملترین نوع بورسیه میباشد تمامی هزینه های تحصیلی دانشجو و مبلغی را به عنوان هزینه زندگی ماهیانه به دانشجو می دهند به عبارتی یعنی شما از تحصیل رایگان بهره مند خواهید شد.

 • بورسیه fellowship

در این فاند دانشگاه بخشی از هزینه های تحصیلی شما را پرداخت خواهد کرد اما در هزینه های زندگی کمکی دریافت نخواهید کرد. به این بورس نیمه بورسیه هم گفته میشود. گرفتن این بورس به مراتب راحت تر خواهد بود و از دیگر مزیت های این بورس می توان اضافه کرد که شما میتوانید بعداز گذراندن یک ترم در دانشگاه با معدل بالا و مدرک زبان خوب درخواست fellowship کنید. در واقع امتیاز این نوع فاند در این است که می‌توان آن را بعدا هم گرفت در صورتیکه در حالت اول  این امکان وجود ندارد.

 • بورس grants و bursaries

این نوع بورس که کمتر برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود براساس صلاحیت های علمی نمی باشد و زمانی به متقاضی تعلق میگیرد که دانشجو نیاز مالی داشته باشد و از منبعی به آن کمک می شود. در این فاندها عملا دانشگاه دخالتی ندارد و از طرف استاد با توجه به همکاری در پروژه هایی که در دست دارد به دانشجو اعطا می شود. به عبارتی به زبان شما به استادتان در به اتمام رساندن پروژه‌ها کمک می‌کنید و استاد هم در قبال این کمک شما بهتان پول خواهد داد. به نحوی شما حقوق خواهید گرفت.

انواع فاندهای تحصیلی( بورسیه‌های تحصیلی ) دیگر

 • بورسیه‌های کشور مبدا
 • کمک هزینه تدریس TA Teaching Assisstantship
 • فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA
 • بورسیه دانشگاهی برای دوره‌های مستر و دکتری
 • Bursaries
 • بورسیه خارج ازدانشگاه مانند بورس ونیه

بورس ونیه: این بورس فقط به دوره دکتری مربوط می شود و به صورت سالانه 50 هزار دلار به 500 دانشجو اعطلا می شود.

بورس ترودو: این بورس تحصیلی هم  مربوط به دوره دکتری و 60 هزار دلار به 15 متقاضی اعطا می کند.

بورس پست دکتری بنتینگ: این بورس تحصیلی که نوعی فلوشیپ محسوب می شود به 70 دانشجوی متقاضی به مدت 2 سال و به صورت سالانه 70 هزار دلار تعلق میگیرد.

بورس کوئین الیزابت دوم: این بورس کمک هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان حوزه (کشور مشترک المنافع)Commonwealth  است که نوآور هستند و به مدت دو سال پرداخت می‌شود.

بورس وزارت امور خارجه کانادا: این بورسیه نیز سالیانه به ۹۰۰ متقاضی اعطا می‌شود.

امکان اخذ بورسیه‌های  تحصیلی در مقطع کارشناسی بسیار ضعیف و در دوره مستر(کارشناسی ارشد) بیشتر به دوره های ریسرچ محور تعلق می گیرد. در دوره دکتری در رشته های مهندسی امکان اخذ بورسیه وجود دارد اما میزان این بورس با توجه به بودجه دانشگاه، میزان بودجه استاد راهنما و سطح توانایی های دانشجو متفاوت می باشد.

در رشته‌های غیر فنی تمام دانشگاه‌های کانادا برای اعطای بورسیه، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالای ۶.۵ در آزمون آیلتس الزامی است.

برای پیدا کردن بهترین راه مهاجرت و اخذ پذیرش از بهترین دانشگاه های کانادا با شرکت آریان کانادا تماس بگیرید.

شرایط لازم برای گرفتن فاند

1.        معدل: یکی‌ از اصلی‌ترین آیتم‌ها برای انتخاب شما به عنوان دانشجوی بورسیه معدل شماست. آگر برای فوق لیسانس اقدام می‌کنید، معدل لیسانس و اگر برای دکترا اقدام می‌کنید معدل فوق لیسانس شما حائز اهمیت است. هر چه معدل شما بالاتر باشد احتمال گرفتن فاند افزایش می‌یابد.

2.       دانشگاه: یکی دیگر اصلی‌‌ترین معیار‌ها برای پذیرش فاند شما دانشگاهی است که از فارغ التحصیل شده اید. هر چه دانشگاه شما شناخته شده تر باشد احتمال گرفتن فاند نیز بالا میرود.

3.      مدرک زبان: داشتن مدرک زبان با نمره بالا قطعا شانس شما را برای گرفتن بورسیه افزایش میدهد. نمی‌توان با قطعیت گفت که دقیقا چه نمره‌ای مورد قبول آنهاست زیرا هر دانشگاه قوانین خاص خود را دارد.

4.       فعالیت‌های علمی‌: داشتن مقاله، شرکت در کنفرانس‌های کشوری و بین‌المللی، ترجمه کتاب، تالیف کتاب و به طور خلاصه هر فعالیت علمی‌ که در دوره قبلی خود انجام داده اید میتواند تاثیر به سزا و مهمی‌ در روند پذیرش فاند شما داشته باشد.

اقدام برای پذیرش

برای گرفتن کمک هزینه باید چکار کرد؟

 • ابتدا باید رزومه تحصیلی کوتاه اما جامعی تهیه فرمائید و وارد دانشگاه مورد نظر که قصد پذیرش از آن را دارید شوید.
 • حال باید استاد مربوطه و دپارتمان مربوطه را انتخاب کنید. برای مثال دانشجوی مهندسی کامپیوتر وارد قسمت اساتید شده از بین لیست اساتید مربوطه موجود تخصص هر استاد را پیدا کند( در کنار نام تخصص استاد ذکر شده) و با توجه به تخصص مورد نیاز خود استاد را انتخاب کند.
 • سپس از همین قسمت ایمیل استاد را پیدا کرده و رزومه تحصیلی، و علاقه خود به کار در زمینه تخصص استاد را قید و اعلام کنید که قصد پذیرش از دانشگاه را دارید و درخواست کنید که سوپروایزر شما بشود و اجازه دهد که نامشان را در قسمت معرف ها و سوپروایزر وارد کنید. متن نامه ای که برای استاد ارسال می کنید بسیار حائز اهمیت است و نباید دارای هیچ گونه اشتباه گرامری و لغوی باشد بنابراین قبل از ارسال به چند مدرس زبان نشان داده و از صحیح بودن آن اطمینان حاصل کنید.
 • درصورتی که استاد سوپروایزری شما را بپذیرد قدم اصلی را برداشته اید. لازم ذکر است که بسیاری از اساتید جواب نامه را نمی دهند و به همین دلیل پیدا کردن سوپروایزر می تواند یک پروسه طولانی باشد که نباید نا امید شد.
 • مرحله بعد ریجستریشین دانشگاه میباشد که باید در قسمت سوپروایزر نام استاد را وارد کنید. دانشگاه نامه ای به استاد زده و صحت ادعای شما را بررسی می کنند. و بعد از تائید از سمت استاد عملا کار تمام است.

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط