ویزای سرمایه‌گذاری, ویزای کاری

اقامت کانادا از طریق خوداشتغالی Self-employed

Self-employed


Self-employed Persons

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۸ اداره مهاجرت کانادا به پارلمان این کشور، پذیرش مهاجر در کانادا به ویژه نیروی کار متخصص برای سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ روندی فزاینده خواهد داشت و در این بین متقاضیانی که بتوانند افسر مهاجرت را قانع کنند در صورت مهاجرت به این کشور قادر خواهند بود از طریق خود اSelf-employedشتغالی Self-employed هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند، شانس بسیار بالایی برای پذیرش خواهند داشت.

برای مهاجرت به کانادا روش‌ها و برنامه‌های متنوعی وجود دارد، برنامه‌هایی که هر یک، شرایط و مزیت‌های خاص خود را دارند و برای طیفی از متقاضیان مناسب خواهند بود. یکی از این روش‌ها روش خود اشتغالی فدرال یا Self-employed Persons  است. روشی که هم در سطح استانی و هم در سطح فدرال ارائه می‌شود و بر اساس آن ۳ گروه شغلی (دست اندرکاران امور هنری، دست اندرکاران امور ورزشی و کشاورزان) می‌توانند در صورت تطبیق شرایط لازم، برای دریافت اقامت کانادا اقدام نمایند.

به چه کسی ورزشکار خود اشتغال گفته می‌شود؟

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا (بند ۱ ماده ۸۸ آیین‌نامه مهاجرت کانادا موسوم به IRPR) ورزشکار خود اشتغال به فردی اطلاق می‌شود که در دوره 5 سال قبل از اقدام و ارسال پرونده، سابقه در حرفه خود (در گروه هنرمندان و ورزشکاران) با یکی از شرایط زیر داشته داشته باشند.

 • حداقل 2 سال سابقه فعالیت به صورت خود اشتغال – به این معنی که از این راه کسب درامد کرده باشند
 • حداقل 2 سال سابقه هنری-فرهنگی یا ورزشی در سطح برجسته جهانی
 • ترکیبی از دو حالت بالا (از هر حالت حداقل 1 سال)

به یک نکته بسیار مهم در مسیر اخذ ویزای کانادا برای ورزشکاران باید توجه داشت و آن اینکه متقاضی چنین ویزایی باید بتواند افسر مهاجرت را قانع کند که در صورت موافقت با درخواست وی و پس از ورود به کانادا، همچنان به فعالیت‌های خود در زمینه ورزشی به شکل خویش فرما ادامه خواهد داد.

مشاغل مربوط به فعالیت‌های ورزشی نیز هر یک کد چهار رقمی مخصوص به خود دارند که در ذیل تمامی مشاغل ورزشی برای قهرمانان و دست اندرکاران امور ورزشی در کانادا را مشاهده می‌کنید:

 • ·         ۵۲۵۱ قهرمانان ورزشی
 • ·         ۵۲۵۲ مربیان ورزشی
 • ·         ۵۲۵۳ مسؤولان ورزشی و داوران
 • ·         ۵۲۵۴ مدیران برنامه و مدرسان فعالیت های تفریحی، ورزشی و تندرسی

امتیاز بندی برای ویزای ورزشکاران کانادا

یکی از موارد ضروری و بسیار مهم برای اخذ ویزای ورزشکاران کانادا کسب حداقل ۳۵ امتیاز است. این امتیاز بندی بر اساس پنج مولفه سابقه کار، تحصیلات، سن، تطبیق پذیری با محیط و آشنایی به زبان انگلیسی تعریف می شود.
نحوه امتیاز بندی مشاغل ورزشی برای ویزای ورزشکاران کانادا به شرح زیر است:

 • سابقه کار تا ۳۵ امتیاز
 • تحصیلات تا ۲۵ امتیاز
 • سن تا ۱۰ امتیاز
 • آشنایی با زبان انگلیسی یا فرانسه تا ۲۴ امتیاز
 • سازگاری با محیط تا ۶ امتیاز

تفاوت امتیاز بندی برای ویزای ورزشکاران کانادا با ویزای هنرمندان در این است که آیتم سن به فاکتورهای امتیاز دهی اضافه شده که طبعا بدلیل حیطه مرتبط با ورزش، امری طبیعی است. از سوی دیگر اگر متقاضی ویزای خود اشتغالی کانادا تمامی ۵ سال پیش از درخواست این نوع ویزا سابقه خوداشتغالی ورزشی داشته باشد حداقل ۳۵ امتیاز لازم را بدست آورده و عملا نیازی به امتیازات سایر موارد نخواهد داشت. در این روش کسب امتیاز از زبان اجباری نیست و اگر مجموع امتیازات بدون امتیاز زبان به حد نصاب برسد نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد. حداکثر امتیازی که میتوان کسب کرد 100 و امتیاز قبولی فقط 35 میباشد. 

گروههای شغلی که میتوانند از این برنامه اقدام کنند

به صورت کلی هدف از برنامه خود اشتغالی جذب افرادی است که توانایی و قصد ایجاد یک کار در کانادا و ایجاد درامد و تامین مخارج زندگی خود و وابستگانشان داشته باشند. متقاضیان خوداشتغال در این برنامه محدود به گروهای شغلی زیر میباشند:

 • هنرمندان و دست اندرکاران حرفه های فرهنگی و هنری( هنرمندان، نویسندگان، موسیقیدانان، هنرپیشگان و …)
 • ورزشکاران و دست اندرکاران حرفه های ورزشی(ورزشکاران، داوران، مربیان و…)
 • و کشاورزان و دامداران با سابقه مدیریت کشاورزی.

پرونده های خوداشتغالی فدرال فقط حدود 1 تا  سال به طول می انجامد و در حال حاضر یکی از سریعترین روشهای مهاجرتی است. البته بر اساس نوع و شرایط یک پرونده مهاجرتی مجموع کل زمان بررسی یک پرونده از ابتدا تا زمان تصمیم گیری نهایی میتواند متفاوت باشد.

مراحل بررسی پرونده به این صورت است که ابتدا پرونده به اداره مهاجرت در کانادا ارسال میشود. پس از بررسی و تائید  اولیه شماره فایل صادر میشود و پرونده به دفتر ویزای مربوطه ارجاع میشود. پس از رسیدن نوبت بررسی تقاضای به روز رسانی پرونده خواهد شد. برای تصمیم گیری روی پرونده اگر نیاز به مصاحبه باشد، متقاضی به مصاحبه دعوت خواهد شد. در بسیاری موارد نتیجه گیری روی پرونده بدون مصاحبه هم گرفته میشود و نهایتا پس از بررسیهای امنیتی و انجام آزمایشات پزشکی ویزا صادر می گردد.

سابقه خود اشتغالی 

اثبات اینکه شما به عنوان یک فرد خود اشتغال کسب درامد کرده باشید یک فاکتور بسیار مهم در موفقیت شما خواهد بود. در امدی که از این راه بدست آورده اید بایستی قابل ارائه از طریق مدارک کافی و رضایت بخش برای حداقل 2 سال در 5 سال گذشته باشد. البته اهمیت این موضوع در صورتی که یک هنرمند یا ورزشکار برجسته در سطح جهانی بوده باشید وجود نخواهد داشت. ولی با توجه به اینکه تعریف برجستگی در سطح جهانی بر اساس تشخیص افسر مهاجرت و کاملا نظری خواهد بود، توصیه میشود در هر صورت درامد خوداشتغالی شما ارائه شود. توجه کنید که درامدهایی که از راههای دیگر کسب کرده باشید و کار فرهنگی، هنری و ورزشی شما فقط به صورت تفننی  و غیر حرفه ای بوده باشد مورد قبول قرار گرفته نخواهد شد. مثلا اگر هنرمندی باشید که در دانشگاه مشغول تدریس هستید، سوابق استخدامی شما در نظر گرفته نخواهد شد. افرادی که تحت استخدام موسسه ای (مثلا صدا و سیما) هستند و درامد خود را با سوابق بیمه تامین اجتماعی توسط کارفرما ارائه میکنند واجد شرایط خود اشتغالی نیستند.

سطح مهارت هنری  یا ورزشی

حتی اگر سوابق خوداشتغالی و کسب درامد شما از فعالیتهای هنری، فرهنگی یا ورزشی به اندازه کافی وجود نداشته باشد و یا به راحتی قابل اثبات نباشد، در صورتی که در زمینه مهارت هنری یا ورزشی خود در سطح جهانی شناخته شده و مطرح باشید، سوابق شما به عنوان سوابق خوداشتغالی پذیرفته خواهد شد. بنابراین رزومه شما در 5 سال گذشته، جوایزی یا مدالهایی که دریافت کرده اید، شرکت در نمایشگاهها و گالریهای بین المللی، اجرای برنامه در کشورهای مختلف و موارد مشابه برای تشخیص این مطلب در نظر گرفته خواهد شد. مسلما برای اثبات این موضوع علاوه بر مدارک ارائه شده، افسر تصمیم گیرنده از مطالب موجود در اینترنت استفاده خواهد کرد. به عنوان مثال اگر نام شما در ویکی پدیا ثبت شده باشد، به عنوان یک دلیل محکم برای شناخته شده بودن شما در سطح جهانی در نظر گرفته خواهد شد. البته حتی اگر در سطح جهانی مطرح نباشید ولی در کشور خود در سطح بالای هنری یا ورزشی باشید نیز مورد قبول قرار خواهید گرفت. به عنوان مثال کسی که در ارتباط با یکی از صنایع دستی ایرانی مثل معرق کاری گواهی درجه 1 یا حتی 2 داشته باشد و یا ورزشکاری که در سطح کشور خود مدال کسب کرده و شناخته شده باشد. برای اثبات سوابق خوداشتغالی و کسب درامدی که از این طریق کرده اید بایستی بتوانید مدارک کافی تهیه کنید. توجه کنید که این مدارک کاملا بستگی به نوع کار شما دارد. هر چند بدون وجود بعضی از مدارک زیر فعالیتهای خوداشتغالی شما اثبات میشود ولی توصیه ما این است که تا حد امکان مدارک زیر تهیه شود.

قرارداد های کاری در زمینه خوداشتغالی شما

 • در متن قراردادها به طور مشخص زمان قرارداد، حدود و وظایف شما، تعداد ساعت‌های کاری، مسائل مالی و نحوه پرداخت و غیره ذکر شده باشد. قراردادها ترجیحا روی سربرگ کارفرما باشد. برای رعایت حریم خصوصی افراد میتوانید روی اسم طرف قرارداد را لاک بگیرید.
 • نامه از طرف کارفرمایان که تأیید کند شما قرارداد را به طور کامل انجام داده اید یا در حال انجام آن هستید.
 • کپی چکهای دریافتی، رسید پرداخت، پرینت حساب بانکی برای اثبات دریافت درامد از قراردادها
 • عکس بروشور و غیره (حتی الامکان خود شما در بعضی از عکسها حضور داشته باشید)
 • هر گونه اطلاعات در نشریات مختلف و وب سایتها که در مورد شما و کار شما صحبت کرده است
 • در صورتیکه کار مربیگری یا تدریس انجام داده اید، لطفا لیستی از افراد تحت تعلیم خود تهیه کنید. اگر امکان گرفتن تائیدیه ای از سازمان ذیربط یا حتی خود این افراد داشته باشید این مدرک را نیز تهیه کنید.
 • هر گونه جایزه، تقدیر نامه و مدارک مشابه در ارتباط با زمینه کار خوداشتغالی شما
 • آلبومی از کارهای شما (این آلبوم میتواند شامل کارهای هنری، ورزشی و  عکسهای خودتان در حین انجام کار باشد)
 • قراردادها، نامه ها و مدارک مربوط به شرکت در گالری ها، نمایشگاهها، کنسرتها یا موارد مرتبط به حرفه شما
 • در صورتی که بیمه خود اشتغالی دارید سوابق بیمه خود را تهیه کنید.
 • در صورتیکه مالیات پرداخت کرده اید یا حتی اگر معافیت مالیاتی دارید مدارک مربوطه را تهیه کنید.
 • نامه از اتحادیه یا صنف مربوط به زمینه شغلی شما (مثلا صنایع دستی) برای تائید سوابق حرفه ای شما
 • هر نوع مدرک دیگری که نشاندهنده فعالیتهای خوداشتغالی شما باشد و در بالا لیست نشده باشد
 • گزارش عملکرد سود و زیان برای 5 سال گذشته، این گزارش برای 5 سال مالی گذشته توسط یک حسابدار رسمی تهیه شود. برای تهیه این گزارشات دسترسی به حساب بانکی و مدارک مالی شما لازم است.

توجه کنید که لیست بالا یک لیست لازم و کافی نیست. وجود یا عدم وجود هر یک از این مدارک و یا مدارکی مرتبط که در لیست بالا نیامده است کاملا بستگی به نوع و روش فعالیت و حرفه هنری یا ورزشی شما دارد.

اگر تفاوت بین بیانیه شما در مورد مدارک تحصیلی شما و ارزیابی افسران ویزا وجود داشته باشد، امتیازات را براساس تصمیم افسر تعیین می کنیم.

امتیاز برای آموزش: حداکثر 25 امتیاز

معیارهای انتخاب حداکثر امتیاز
تحصیلات 25
تجربه کاری 35
سن 10
توانایی زبان انگلیسی و / یا فرانسوی 24
سازگاری 6
جمع 100
تحصیلات حداکثر امتیاز 25
شما دارای مدرک کارشناسی ارشد یا Ph.D. و حداقل 17 سال تحصیلی معادل تمام وقت و یا تمام وقت. 25 امتیاز
شما دو یا چند مدرک دانشگاهی در سطح کارشناسی و حداقل 15 سال تحصیلی تمام وقت و یا تمام وقت دارید. 22 امتیاز
شما یک دیپلم سه ساله، گواهی تجارت یا کارآموزی و حداقل 15 سال تحصیلی معادل تمام وقت و یا تمام وقت دارید. 22 امتیاز
شما دارای مدرک تحصیلی دو ساله یا بالاتر در سطح لیسانس و حداقل 14 سال تحصیلی تمام وقت و یا تمام وقت است. 20 امتیاز
شما دیپلم دو ساله، گواهی تجارت یا کارآموزی و حداقل 14 سال تحصیلی معادل تمام وقت یا تمام وقت دارید. 20 امتیاز
شما یک سال تحصیل در رشته لیسانس و حداقل 13 سال تحصیلی تمام وقت و یا تمام وقت دارید. 15 امتیاز
شما دیپلم یک ساله، گواهی تجارت یا کارآموزی و حداقل 13 سال تحصیلی معادل تمام وقت و یا تمام وقت دارید. 15 امتیاز
شما دیپلم یک ساله، گواهی تجارت یا کارآموزی و حداقل 12 سال تحصیلی معادل تمام وقت و یا تمام وقت دارید. 12 امتیاز
دبیرستان را کامل کردی 5 امتیاز

امتیاز برای تجربه کاری: حداکثر 35 امتیاز

تجربیات مربوطه باید در دوره ای که پنج سال قبل از امضای درخواست شما امضا می شود و زمانی که تصمیم گیری در مورد درخواست شما انجام می شود به دست آمده باشد.

دو سال تجربه مربوطه 20
سه سال تجربه مربوطه 25
چهار سال تجربه مربوطه 30
پنج سال تجربه مربوطه 35

امتیازات برای سن: حداکثر 10 امتیاز

با توجه به سن شما در زمانی که دفتر ویزای تقاضانامه شما را دریافت می کنید، نقاط انتخاب شما به شما تعلق می گیرد.

سن امتیاز
زیر16 0
17 2
18 4
19 6
20 8
21–49 10
50 8
51 6
52 4
53 2
54+ 0

امتیازات برای توانایی زبان: حداکثر 24 امتیاز

مهارت شما در زبان انگلیسی یا فرانسوی یکی از پنج عامل انتخاب است. شما به میزان 24 امتیاز برای مهارت های پایه، متوسط ​​یا عالی خود در زبان انگلیسی و فرانسوی اعطا خواهید شد. با توجه به توانایی شما در چهار مهارت زبان امتیاز داده میشود. اگر شما مهارت زبان انگلیسی و فرانسوی داشته باشید، باید تصمیم بگیرید که در کدام زبان مهارت بیشتری دارید.

 زبان:

انگلیسی

آیلتس: سیستم آزمون زبان انگلیسی بین المللی

آیلتس دارای دو گزینه برای تست خواندن و نوشتن است:

آموزش عمومی

علمی

شما باید گزینه General Training را انتخاب کنید.

CELPIP: برنامه شاخص شاخص زبان انگلیسی کانادا

CELPIP دارای دو آزمون است:

CELPIP-General (CELPIP-G)

CELPIP-Academic (CELPIP-A)

شما باید آزمون CELPIP-G را بپذیرید.

فرانسوی

TEF کانادا: آزمون ارزش گذاری فرانسه

شما باید از آزمون های TEF کانادا زیر به عنوان مدرک تحصیلی زبان فرانسه خود را ارائه دهید:

compréhension écrite

compréhension orale

بیان écrite

بیان وعالی

TCF کانادا: Test de connaissance du français (فقط فرانسوی)

شما باید نتایج این TCF کانادا را به عنوان مدرک مهارت های زبان فرانسه خود ارائه دهید:

compréhension de l’écrit

compréhension de l’oral

بیان écrite

بیان وعالی

شما می توانید نتایج آزمایش زبان را تا دو سال پس از تاریخ آزمون تست خود استفاده کنید، اما نتایج آزمون باید هنگام ارسال درخواست شما معتبر باشد.

شرح هر سطح مهارت

سطح مهارت توانایی
مکالمه گوش کردن خواندن نوشتن
شما می توانید در بیشتر موقعیت های اجتماعی و کاری موثر باشید. بالا بالا بالا بالا
شما می توانید به راحتی در موقعیت های آشنا اجتماعی و کاری ارتباط برقرار کنید. متوسط متوسط متوسط متوسط
شما می توانید در زمینه های پیش بینی شده و در مورد موضوعات آشنا، اما با برخی از مشکلات، ارتباط برقرار کنید. پایه پایه پایه پایه
شما معیارهای بالا برای مهارت های اساسی را برآورده نمی کنید. سطح پایه را برآورده نمی کند سطح پایه را برآورده نمی کند سطح پایه را برآورده نمی کند سطح پایه را برآورده نمی کند

امتیازات برای سازگاری: حداکثر 6 امتیاز

حداکثر 6 امتیاز برای سازگاری می تواند با هر ترکیبی از عناصر زیر به دست آورده شود.

سازگاری حداکثر امتیاز
سطح تحصیلات همسر یا شریک زندگی مشترک دیپلم دبیرستان یا کمتر: 0 امتیاز یک دیپلم یک ساله، گواهینامه تجاری، کارآموزی یا مدرک دانشگاهی و حداقل 12 سال تحصیالت تکمیلی تمام وقت و یا تمام وقت: 3 امتیاز یک دیپلم دو ساله یا سه ساله، گواهینامه تجاری، کارآموزی یا مدرک دانشگاهی و حداقل 14 سال تحصیلی معادل تمام وقت و یا تمام وقت: 4 امتیاز یک مدرک کارشناسی ارشد یا دکتری و حداقل 17 سال تحصیلی معادل تمام وقت و یا تمام وقت: 5 امتیاز 3–5
کار قبلی در کانادا شما یا همراهی همسر یا همسر قانونی خود حداقل یک سال کار تمام وقت در کانادا را در یک مجوز کار معتبر به اتمام رسانده اید.  5
مطالعه قبلی در کانادا شما یا همسر یا همسر همراه شما یا شریک زندگی مشترک، یک دوره تحصیلی تمام وقت حداقل دو سال را در یک موسسه در مقطع راهنمایی در کانادا به پایان رسانده است. پس از 17 سالگی و با یک مجوز معتبر مطالعه، باید این کار را انجام دهید. برای کسب این نکات لازم نیست که مدرک یا دیپلم برای این دو سال تحصیلی بدست آورید. 5
بستگان در کانادا شما یا همراه همسر یا شریک زندگی مشترک، دارای یک نسل (پدر و مادر، پدربزرگ و مادربزرگ، کودک، نوه، فرزند یک پدر و مادر، خواهر و برادر، فرزند پدربزرگ و مادربزرگ، عمه یا عمو، یا نوه یک پدر و مادر، خواهرزاده یا خواهرزاده) در کانادا زندگی می کند و یک شهروند یا ساکن کانادا است. 

برای درخواست ویزای کاری و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط