دانستنیهای کانادا, ویزای دانشجویی

اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی

اقامت دائم پس از فارغ‌التحصیلی

روش‌های عمومی اقامت دائم کانادا پس از فارغ‌التحصیلی

کانادا علاوه بر سیستم آموزشی قوی این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده است که بتوانند در این کشور اقامت داشته باشند. روش‌های عمومی که در همه استان‌ها برای متقاضیان قابل اجرا است، سه روش زیر می‌باشد. علاوه بر این سه روش، می‌توانید بر اساس استانی که در آن تحصیل کرده‌اید امکان اقامت دائم را بررسی کنید.

سیستم اکسپرس اینتری و فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا

اکسپرس اینتری یک سیستم مدیریت جذب پویا است که درخواست‌ها را از سه مورد از مشهورترین برنامه‌های اقتصادی مهاجرت کانادا مدیریت می‌کند. این سه گروه شامل برنامه‌ی تجربه‌ی کانادایی (CEC)، برنامه‌ی نیروی متخصص فدرال (FSWC)، و برنامه‌ی نیروی فنی حرفه‌ای فدرال (FSTC) می‌شوند. افرادی که واجد شرایط یکی از این سه برنامه هستند می‌توانند یک پروفایل اکسپرس اینتری بسازند. با انجام این کار امتیازی تحت عنوان امتیاز CRS به آنها تخصیص یافته و وارد بانک اطلاعاتی داوطلبین می‌شوند. این امتیاز بر اساس فاکتورهای مختلفی از جمله آموزش، سابقه‌ی کار و مهارت زبان و بسیاری از عوامل دیگر تخصیص داده می‌شود. داوطلبین در بانک اطلاعاتی اکسپرس اینتری بر حسب امتیازشان رتبه‌بندی شده و داوطلبین در رتبه‌های بالا دعوت نامه‌ی پذیرش (ITA) را برای اخذ وضعیت اقامت دائم در طول دراوهای دوره‌ای انجام شده توسط سازمان IRCC دریافت می‌کنند. این برنامه‌ها میان دانشجویان بین المللی که از موسسات کانادایی فارغ التحصیل می‌شوند و قصد دارند بعد از تحصیلشان نیز در کانادا اقامت داشته باشند، شهرت دارد. مخصوصا برنامه CEC که به عنوان برنامه‌ای که مبتنی بر امتیاز نیست و هر فردی که شرایط برنامه را برآورده می‌کند می‌تواند بعد از یک سال کار به عنوان نیروی ماهر در کانادا واجد شرایط CEC شود، جذابیت زیادی دارد. در نتیجه فارغ التحصیلان بین المللی که یک مجوز کار پس از فارغ التحصیلی را اخذ کرده و حداقل برای یک سال در کانادا کار می‌کنند می‌توانند واجد شرایط این برنامه باشند. فارغ التحصیلان بین المللی که شرایط برنامه ی FSWC یا FSTC را نیز برآورده می‌کنند می‌توانند پروفایلی برای بانک اطلاعاتی اکسپرس اینتری از طریق آن برنامه‌ها ارائه نمایند.

روش‌های استانی

علاوه بر روش‌های مذکور استان‌های کانادا از طریق برنامه‌های ویژه مهاجرتی خود متقاضیانی که در آن استان تحصیل کرده‌اند را دعوت به اقدام برای اخذ اقامت دائم می‌کنند. متقاضی پس از اخذ اقامت از طریق استان الزامی برای ماندن در آن استان نداشته و می‌تواند در هر نقطه‌ای کار یا تحصیل و زندگی کند.

نوشته های مرتبط