اقامت کانادا

 اقامت دائم و مقیم کانادا

اقامت دائم

 چه کسی مقیم دائم کانادا محسوب میشود؟

تعریف مقیم  دائم در کانادا کسی است که از سوی دولت کانادا موفق به اخذ ویزای اقامت دائم شده است و وارد خاک کانادا شده است یا به قول معروف لندینگ کرده است ولی هنوز شهروند این کشور نیست . افرادی که به طور موقت درکانادا حضور دارند مانند دانش آموزان شاغلین به کارو  ویزیتورها مقیم دائم به حساب نمی آیند.

اقامت دائم کانادا چه مزایایی برای دارنده آن دارد؟

 • بیشتر مزایای اجتماعی یک شهروند کانادا از جمله خدمات بهداشت و درمان رایگان را داراست. اجازه دارد در هر جای کانادا زندگی، تحصیل یا کار کند
 • پس از اقامت در مدت زمان مشخصی می تواند برای اخذ شهروندی کانادا اقدام کند
 • تحت حمایت قوانین حقوقی و آزادی های کانادا می باشد

 

آیا اقامت دائم کانادا نیاز به تمدید دارد و اگر بله چطور؟

هر زمان که ویزای اقامت دائم صادر شود و فرد دارنده با آن ویزا وارد خاک کانادا شود نیازی به تمدید آن نیست . توجه کنید که اینجا منظور کارت اقامت دائم که هر 5 سال باطل می شود نیست. کارت مانند پاسپورت پس از باطل شدن نیز قابل تمدید است و باطل شدن کارت اقامت به معنای از دست دادن اقامت کانادا نیست. ولی چنانچه فرد شرط مدت زمان لازم حضور فیزیکی در کانادا را که هم اکنون 730 روز در طول 5 سال است را برآورده نکند اقامت این کشور را از دست خواهد داد. برای به اصطلاح پر کردن روزهای لازم در کانادا فرد می تواند در کانادا یا خارج از کانادا اقامت داشته باشد. برای پرکردن روزهای اقامت در خارج از کانادا فرد بایستی:

 • به همراه همسر یا همسرعرفی (common law) خود که شهروند کاناداست باشد. یا درصورت بچه بودن به همراه پدر و مادر خود.
 • در استخدام تمام وقت یک بیزینس کانادایی بخش خدمات عمومی دولت فدرال که شهروند کاناداست یا بخش خدمات عمومی دولت استانی باشد یا به همراه همسر خود (common law)یا درصورت بچه بودن به همراه پدر و مادر خود به شرط موارد بالا باشد.

 

کارت اقامت دائم کانادا چیست ؟

کارت اقامت کانادا را همانطور که قبلا” توضیح دادم با اقامت دائم کانادا اشتباه نگیرید. این کارت یک قطعه پلاستیک است که حاوی اطلاعات بایومتریک دارنده آن است. اخذ کارت اقامت اجباری نیست ولی درصورت تردد به داخل کانادا و درصورت نبود مجوز عبور و همچنین زمانی که دارنده پاسپورت شهروند یکی از کشورهای معاف از ویزا نیست به همراه داشتن این کارت لازم است .پس اگرچه حمل کارت اقامت دائم برای فرد مقیم دائم کانادا اجباری نیست ولی به همراه داشتن آن به هنگام سفر به کانادا اکیدا” توصیه می شود.

 

آیا پس از باطل شدن کارت اقامت کانادا به دلیل نبودن در این کشور باز هم میشود آن را تمدید کرد؟

جواب هم بله هست هم خیر. یعنی اینکه اگر واجد شرایط نباشید خیر ولی در مواردی میتوان برای تمدید کارت اقامت اقدام کرد و جواب مثبت نیز گرفت. ولی باید دقیقا آگاه باشید که چگونه کارت اقامت خود را تمدید کنید.

 

اصولا چگونه می توان اقامت دائم کانادا را بدست آورد؟

کانادا کشوری وسیع چند فرهنگی چند ملیتی و دارای برنامه های متنوع مهاجرتی است که از طریق آنها می توان اقامت دائم این کشور را بدست آورد از جمله این راهها:

 • برنامه های مختلف اسپانسر شیپ خانوادگی است که یک فرد شهروند یا مقیم دائم می تواند همسر یا سایر افراد واجد شرایط خانواده خود را به کانادا بیاورد و آنها نیز اقامت دائم این کشور را دارا شوند
 • افرادی که دارای سابقه کار یا تحصیل در کانادا هستند می توانند با داشتن شرایطی از طریق برنامه لینک تجربه کانادایی اقدام به اخذ اقامت دائم کنند
 • افراد خارجی که دارای مهارتهای شغلی هستند می توانند از طریق برنامه لینک مهارتهای شغلی فدرال اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا کنند.(این برنامه به زودی در حال تغییر است)
 • افراد دارای تجربه بیزینس می توانند از طریق لینک برنامه مهاجرتی بیزینس فدرالی اقدام کنند
 • استانهای مختلف کانادا می توانند به طور مستقل به افراد از طریق برنامه های استانی اقامت دائم کانادا اعطا کنند
 • افراد واجد شرایط می توانند از طریق برنامه های بیزینسی و سرمایه گذاری اقدام به اخذ اقامت دائم کانادا کنند
 • استان کبک مهاجرین جدید را از طریق برنامه مهارتهای شغلی کبک و تجربه کبکی انتخاب و به آنها اقامت دائم کانادا اعطا می کند

 

برای درخواست ویزای کانادا و اطلاعات تکمیلی فرم ارزیابی رایگان مهاجرت به کانادا را پر کرده تا تیم مشاورین شرکت آریان کانادا بعد از بررسی شرایط با شما تماس بگیرند.

فرم درخواست ارزیابی مهاجرت کانادا

جهت دریافت تایم مشاوره تلفنی و حضوری از تیم مشاورین، با نمایندگی شرکت آریان کانادا در ایران و کانادا تماس بگیرید.

شماره دفتر تورنتو:۰۰۱۴۳۷۹۲۸۶۸۹۹

شماره دفتر رشت:۰۱۳۳۳۲۲۷۷۰۴

شماره تماس:۰۹۱۱۴۳۴۸۰۹۲

نوشته های مرتبط