ویزای دانش‌آموزی, ویزای دانشجویی

ارزشیابی مدارک تحصیلی در کانادا

ارزشیابی مدارک تحصیلی

بحث ارزشیابی مدارک تحصیلی در کانادا یکی‌ از موضوعات مورد توجه آنهایی است که به کانادا تشریف آورده و حال نیاز دارند تا مدارک خود را برای کالج یا دانشگاه و یا حتی برای بحث مهاجرت ارزیابی کنند. برای آن دسته از عزیزانی که برای مهاجرت نیاز به ارزشیابی مدارک تحصیلی خود دارند موسسه wes وجو دارد اما برای افرادی که که در کانادا حضور دارند شرایط کمی متفاوت بوده است زیرا این موسسه برای ارزشیابی مدارک تحصیلی شما، باید ترجمه دانشنامه و ریزنمرات از طریق دانشگاه برایشان ارسال شود.

بنابراین برای افرادی که خارج از کشور هستند به دلیل عدم دسترسی به دانشگاه امکان اقدام از طریق wes وجود ندارد.

ارزشیابی مدارک خارج از ایران

موسسه icas که مانند wes مدارک دانشگاهی شما را به همان کیفیت ارزشیابی کرده و از مزایای آن می توان اضافه کرد که برای این کار نیازی به ارسال مدارک از سمت دانشگاه وجود ندارد و شما می توانید از طریق پست مدارک خود را برای این موسسه ارسال کنید.

 

مراحل ارسال مدارک به icas

  • برای قدم اول باید مدارک و ترجمه رسمی آن را در اختیار داشته باشید.
  • ابتدا وارد سایت می‌شویم: http://www.icascanada.ca/
  • سپس زبان انگلیسی را انتخاب و هدف از ارزیابی مدارک را مشخص می کنید. همانطور که می‌بینید ۴ گزینه پیش روی شماست که در گزینه اول فقط چگونگی‌ ارزیابی از طریقicas به شما توضیح داده شده و گزینه آخر هم مربوط به پیگیری و یا تصحیح درخواست‌های ایجاد شده است. پس در واقع ۲ گزینه باقی میماند. یا شما ارزیابی را برای مهاجرت نیاز دارید و یا برای تحصیل.
  • در اینجا توضیح داده شده که چنانچه شما برای کالج یا دانشگاه در انتاریو اقدام کرده باشید، موسسهicas به صورت اتومات خودش نتایج ارزیابی را برای کالج می‌فرستد و نیازی نیست که شما مجددا این کار را انجام دهید.
  • در مرحل بعد شما باید ببینید چه مدارکی را نیاز دارید و این مدارک به چه شکلی‌ باید برایicas فرستاده شوند. در ستون سمت راست گزینه Required Documents را خواهید دید. پس از ورود به این بخش می‌بینید که از شما خواسته شده نام کشوری را که از آن فارغ التحصیل شده اید را انتخاب کنید. پس از انتخاب ایران صفحه‌ا‌ی برای شما باز میشود که نوع مدرک و چگونگی‌ ارسال آن توضیح داده شده است.
  • اگر به داخل کادر نگاهی‌ بیاندازید می‌بینید که در آن خبری از ارسال مدارک توسط دانشگاه نیست و این دقیقا همان چیزی است که ما می‌خواهیم. فقط باید توجه داشته باشید که اصل مدارک شما باید فرستاده شود و این مدارک به همراه نتیجه ارزیابی به شما باز گردانده خواهند شد. پس جای نگرانی از این بابت وجود ندارد. ضمنا تنها مدارکی که از شما خواسته شده، اصل دانشنامه و ریز نمرات آنهاست.
  • حال در این مرحله و قبل از شروع به پر کردن فرم آنلاین بهتر است با انواع ارزیابی که توسط این موسسه انجام میشود آشنا شده و ضمنا هزینه‌ها را نیز مشاهده کنیم. برای این کار کافی‌ است در کادر سمت راست روی گزینهServices کلیک کرده تا صفحه توضیحات به همراه قیمت برای شما باز شود.

به طور کل دو نوع ارزیابی وجود دارد. ارزیابی General و . Comprehensive  حالت اول یا همان جنرال که بیشتر مورد توجه هم هست، در واقع ارزیابی مدرک به مدرک است و با انتخاب این حالت میتوانید مدرک خود را معادل یک مدرک کانادایی به حساب آورید. این نوع ارزیابی برای مهاجرت کاملا کافی‌ به نظر می‌رسد. اما برای تحصیل برخی‌ کالج‌ها و دانشگاه‌ها این نوع ارزیابی را قبول نداشته و حتما شما باید نوع دوم یا Comprehensive را انتخاب نمایید. البته به توصیه خود موسسه icas اگر شما نمیدانید که چه نوع ارزیابی باید انجام دهید، بهتر است ابتدا حالا جنرال را انتخاب کرده و در صورتی‌ که بعد‌ها خواستید میتوانید آنرا به Comprehensive ارتقا دهید. البته توصیه من این است که به جای این کار ابتدا از کالج یا دانشگاه سوال بفرمایید که چه نوع ارزیابی مد نظر آنهاست و از ابتدا آنرا انجام دهید. به این شکل در وقت و هزینه شما قطعا صرف جوئی خواهد شد.

همانطور که قابل مشاهده است، قیمت ارزیابی جنرال ۹۰ دلار و برای حالت دوم و برای مقاطع لیسانس و بالاتر ۲۰۰ دلار است.

  • پس از انتخاب گزینهProcessing Time در کادر سمت راست، مدت زمان حدودی این کار درج شده است.
  • حال میرسیم به پر کردن فرم آنلاین: از آنجایی که پر کردن این فرم بسیار ساده بوده و همه چیز شفاف و واضح است، نیازی به توضیح در این مرحله احساس نمی‌شود. پس از پر کردن فرم ها، برای شما ایمیل حاویConfirmation خواهد آمد که شما باید هر دو فرم را یعنی‌ هم Confirmation و هم Application را امضا کرده و به همراه اصل مدارک برای icas بفرستید. در ایمیل ارسالی‌ کد رهگیری نیز وجود دارد که شما از این به بعد میتوانید با این کد مراحل ارزیابی خود را چک کنید.
  • پس از اتمام ارزیابی، نتیجه و اصل مدارک شما به شما برگردانده میشود.

نوشته های مرتبط